Wyjątkowa uroczystość w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

0

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie, miejscu spoczynku żołnierzy różnych narodowości, stopni wojskowych i wyznań, 1 września o godz. 4:45 odbędą się wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. – O pokój trzeba dbać w każdej chwili – podkreśla prezydent Rafał Zając.

To, że w naszym mieście odbędzie się inauguracja ww. obchodów, jest dużym wyróżnieniem. Do Stargardu specjalnie na tę okazję przyjadą oficjalne delegacje, a także mieszkańcy województwa.

1 września spotkajmy się o godz.4:45

– II wojna światowa ukształtowała znane nam współcześnie granice państw, jednocześnie wpływając na życie mieszkańców niemalże całego kontynentu. To wydarzenie, o którym pamięć musi być podtrzymywana – przede wszystkim po to, by już nigdy nie dopuścić do podobnego konfliktu – mówi prezydent Rafał Zając, podkreślając jednocześnie, że tegoroczne wojewódzkie obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej nieprzypadkowo odbędą się w Stargardzie. – To właśnie tutaj – na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym – spoczywają żołnierze różnych narodowości, wyznań i stopni wojskowych. Na pewno w sposób szczególny będziemy wspominać Polaków walczących o Ojczyznę. Każdy z nich zasługuje na pamięć w tym ważnym dniu. Trzeba okazać im szacunek i pokazać naszą postawą, że o pokój trzeba dbać w każdej chwili. Spotkajmy się w Stargardzie na tym cmentarzu o godz.4:45 i ocalmy od zapomnienia uczestników tamtych wydarzeń. Zadbajmy też o to, by wyciągnąć wnioski z tej trudnej lekcji z przeszłości.

Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się 1 września (niedziela) o godz. 4:45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. W. Reymonta 26 w Stargardzie. O tej godzinie 80 lat temu Niemcy zaatakowali polską placówkę wojskową na Westerplatte.

Uroczystości towarzyszyć będzie asysta wojskowa i pokaz świetlno-muzyczny. Około godz. 5:30 – po apelu pamięci – zabrzmi salwa honorowa. Dodatkowo na grobach żołnierzy zostaną zapalone znicze. Będą to mogli zrobić także wszyscy mieszkańcy, którzy zechcą w ten sposób uczcić pamięć poległych w tym konflikcie.

Autobusem MPK, by uczcić żołnierzy

Na obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej będzie można dotrzeć autobusami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji. 1.09. (niedziela) uruchomiona zostanie dodatkowa linia kursująca od pętli Moniuszki do przystanku Reymonta – Cmentarz (rozkład jazdy w załączeniu). Mieszkańcy Kluczewa i os. Pyrzyckiego mogą skorzystać z autobusu linii nr 2. Odjazd z ul. Tańskiego o 3:50, a z ul. Powstańców Warszawy o 4:06. Pasażerowie „dwójki” o 4:16 dojadą na przystanek Czarnieckiego – skwer św. Jana Pawła II. Następnie muszą przejść na przystanek Wojska Polskiego – plac Wolności. W ten sposób przesiądą się do wspomnianej dodatkowej linii, która odjedzie stamtąd w kierunku cmentarza o 4:24. Po zakończeniu uroczystości dodatkowy autobus będzie czekać na przystanku Reymonta – Cmentarz. Trasa powrotna jest taka sama.

Parkingi dla uczestników uroczystości

Kierowcy będą mogli zostawić auta w kilku miejscach, w okolicy cmentarza przy Reymonta. Autokary i samochody osobowe zaparkują na terenie stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sportowej. Kolejne miejsca postojowe znajdują się przy budynku Lasów Państwowych (ul. Wojska Polskiego) i przy Gazowni (ul. Łukasiewicza). Dodatkowo kierowcy zaparkują także wzdłuż prywatnych posesji przy ul. Polnej, ul. Boryny i ul. Mokrzyca. We wszystkich lokalizacjach postój będzie bezpłatny.

Mieszkańcy okolicy muszą liczyć się z tym, że 1 września (niedziela) od godz. 4:45 z cmentarza będą dochodzić odgłosy związane z ww. punktami programu. Wydarzenie powinno zakończyć się przed 6:00.

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym spoczywa 61 polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli do walki z niemieckim okupantem. Wśród nich znajduje się pułkownik Ignacy Misiąg, zasłużony żołnierz obu wojen światowych, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, który został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Płk Misiąg był także polskim komendantem obozu jenieckiego w Woldenbergu (Dobiegniew).

(r) – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułBłękitni Stargard. Znowu lepsza gra niż wynik
Następny artykułUstawiał pułapki typu „wnyk szczękowy”, aby zabijać ptaki


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj