Rok szkolny 2019/2020. Szkoły i kadra przygotowane na podwójny rocznik

0

Tym razem inauguracja nowego roku szkolnego w Stargardzie odbyła się w II Liceum Ogólnokształcącym im. C. K. Norwida. Uroczystość połączona była z jubileuszem tej placówki – II LO działa już 30 lat.

W klasach pierwszych szkół prowadzonych przez powiat, po przeprowadzeniu naboru podwójnych roczników, 3 września naukę rozpocznie łącznie 2049 uczniów – o ponad 1000 więcej w stosunku do roku ubiegłego. Mimo to dyrektorzy liceów i zespołów szkół zdołali utrzymać godziny nauki, bez konieczności podziału na dwie zmiany. W liceach zajęcia lekcyjne potrwają więc od 8.00. do 15.00. W technikach – od 7.30. do 16.00.

Warto uczyć młodzież

– Z obawą wchodziliśmy w ten rok szkolny, ale nie jest źle. Udało się zrealizować nabór do naszych szkół, choć nie wszyscy uczniowie dostali się w pierwszym naborze – mówiła starosta stargardzki Iwona Wiśniewska. – Zwiększony nabór uczniów wymagał dodatkowych nauczycieli. Udało się ich pozyskać – 42 osoby. Ogółem w naszych placówkach oświatowych uczyć się będzie 4388 uczniów.

Powiększona obsada w szkołach ma zapewnić ciągłość nauczania w warunkach funkcjonowania dwóch odrębnych podstaw programowych dla klas pierwszych.

Starosta życzyła, aby nauczyciele nie tracili energii do pracy i żeby mieli przekonanie, iż warto uczyć młodzież.

W szkołach prowadzonych przez miasto uczyć się będzie ponad 5,5 tys. uczniów. 670 z nich – pierwszy raz. Do przedszkoli publicznych trafi ponad 1700 dzieci. Pracę z dziećmi i młodzieżą od 3 września rozpocznie ponad 760 nauczycieli.

Zdają egzamin ze zmian, jakie funduje życie

– To ogromny organizm, który pracuje na rzecz młodego człowieka – stwierdził prezydent Stargardu Rafał Zając. Zwracając się do nauczycieli, dodał: – Zdajecie egzamin ze zmian, jakie funduje nam życie. Życzę, abyście czerpali satysfakcję z nauczania dzieci.

Z kolei posłanka Zofia Ławrynowicz życzyła uczniom, aby spełniali swoje marzenia, rozwijali swoje umiejętności i aby wyrośli na dobrych ludzi, którzy będą mieć szacunek dla każdego człowieka.

– Bądźcie patriotami. Dbajcie o swoją ojczyznę, o wolność. W was cała nadzieja – mówiła posłanka.

Poseł Michał Jach przeczytał list skierowany do dyrektora II LO Andrzeja Kałuży od ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego.

„Życzę, abyście nie bali się zadawać trudnych pytań, ale też nie bali się prosić o pomoc” pisał do uczniów minister.

Ks. kan. dr Janusz Posadzy podzielił się refleksją: – Nic nie jesteśmy w stanie cofnąć na linii życia. Ono jest tu i teraz, i trzeba je dobrze przeżyć – w każdym wymiarze.

II LO – jedyna szkoła w mieście z klasą mundurową

Na koniec Andrzej Kałuża podkreślił: – Najważniejsze w życiu jest samo życie, a żeby ono miało sens – warto żyć dla innych.

Uroczystość okrasiły występy uczniów, wspomnienia minionych 30 lat, w jakich funkcjonowała szkoła, i rozśpiewana wizyta dzieci z PM nr 2.

II Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida rozpoczęło działalność w 1989 r. W budynku przy ul. Mieszka I funkcjonowała wcześniej szkoła podstawowa. II LO prowadzi klasy o profilach: biologiczno-chemicznym, matematyczno-informatycznym i humanistycznym. Są też klasy języka niemieckiego i angielskiego. To jedyna szkoła ponadpodstawowa w mieście z klasą mundurową. Od ubiegłego roku, we współpracy z MON, prowadzona jest tam specjalność ‘edukacja wojskowa’.

Organizatorami uroczystej inauguracji nowego roku szkolnego byli Powiat Stargardzki i Miasto Stargard.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykuł1 września godz. 4:45 – 80 lat temu zaczęła się wojna
Następny artykułIII Festiwal Smaków Food Trucków w Stargardzie. Będzie pysznie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj