PSONI w Stargardzie. Aby trwali tak pięknie przez wiele lat

0

– Chcemy z naszych podopiecznych wykrzesać coś więcej niż podczas bieżącej terapii – mówił Kazimierz Nowicki, przewodniczący Koła PSONI w Stargardzie, podczas uroczystości z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Odbyła się ona w sali widowiskowo-teatralnej SCK z udziałem – jak co roku – społeczności stargardzkiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną oraz zaproszonymi gośćmi.

– To już 28. rok naszej działalności. W niesamowitym tempie upływa czas funkcjonowania naszych placówek. W grudniu minie 20 lat od uruchomienia przez nas mieszkalnictwa wspomaganego, pierwszego w Polsce. I to jest wykładnikiem naszego święta – podkreślił Kazimierz Nowicki i przedstawił motto tegorocznej uroczystości: „Ludzie, być może bywają niepełnosprawni, za to nadal mają bardzo sprawne serca…”.

Rozliczyć się ze swojej działalności

Przewodniczący przypomniał, że Koło PSONI w Stargardzie otrzymuje dofinansowanie z miasta, powiatu i województwa.

– Uważam, że każda organizacja, która otrzymuje publiczne pieniądze, powinna się rozliczyć ze swojej działalności. Nasza opiera się na placówkach – mówił Kazimierz Nowicki, przed prezentacją sprawozdania za 2019 rok.

Są to: Warsztat Terapii Zajęciowej – 45 uczestników, kierownik Edyta Lapczyk-Lew; Środowiskowy Dom Samopomocy – 40 uczestników, kier. Anna Cokan; Zakład Aktywności Zawodowej „Centralna Kuchnia” – 65 niepełnosprawnych pracowników, kier. Przemysław Momot; mieszkalnictwo wspomagane – korzystały 33 osoby spośród uczestników ww. placówek, opiekun i koordynator Janusz Drosik.

– Chcemy z naszych podopiecznych wykrzesać coś więcej niż podczas bieżącej terapii – powiedział przewodniczący. – To tworzy więź ze środowiskiem, w którym się funkcjonuje.

Nowe umiejętności – nowe możliwości

Od maja br. pracami stargardzkiego Koła PSONI kieruje zarząd w nowym składzie. Przewodniczącym jest Kazimierz Nowicki, a jego zastępcami są Andrzej Sołtykiewicz i Małgorzata Rybicka.

Koło PSONI w 2019 r. miało 202 członków. Podopieczni jego placówek jak zwykle brali udział m.in. w różnych zawodach, konkursach, spotkaniach towarzyskich, rajdach, wyjazdach rehabilitacyjnych, koncertach, festiwalach teatralnych. Wychodzili też do kina, muzeum, kawiarni i pizzerii.

Jakby tego było mało, PSONI w Stargardzie realizuje projekt – od 1.09.2018 do 31.12.2019 – dofinansowany z funduszy europejskich „Nowe umiejętności – nowe możliwości”. Uczestniczy w nim 40 osób niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym i znacznym z ŚDS, WTZ, ZAZ „Centralna Kuchnia”. Celem projektu jest wzrost ich aktywności społecznej i zawodowej poprzez rozszerzenie oferty wsparcia w ramach tych placówek. Dzięki projektowi zakupiono: piec do wypalania ceramiki, maszyny do wypalania kawy i bakalii, oraz sprzęt do sublimacji (technika nadruku na koszulkach, kubkach itp.). Projekt został wyróżniony w konkursie Zachodniopomorskie Magnolie EFS 2019.

Wzorcowy system stargardzki

Tradycyjnie podczas uroczystości zaprezentował się zespół Pasja z WTZ – tym razem w spektaklu pt. „Tajemnice stargardzkiego młyna”, do którego scenariusz napisał Wojtek Makowski.

Goście nie żałowali serdeczności pod adresem przewodniczącego i jego współpracowników, których dziełem – przy wsparciu przyjaciół i samorządowców – jest tzw. system stargardzki, uznany w Polsce, i nie tylko, za wzorcowy, jeśli chodzi o opiekę nad osobami z niepełnosprawnością intelektualną.

– Życzę dużo sił, wielu pomysłów i abyście zawsze znaleźli pomocną dłoń – mówiła wiceprezydent Ewa Sowa.

– Słowa nie oddadzą mojej wdzięczności i uznania dla Was. Życzę, abyście trwali tak pięknie przez wiele lat – mówiła starosta Iwona Wiśniewska, której towarzyszyła wicestarosta Joanna Tomczak.

tekst i zdjęcia Bożena Kuszela

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Śnieg zadał decydujący cios, Legia pokonana
Następny artykułSą pieniądze na prąd z odnawialnych źródeł energii


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj