2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego

0

Reformę samorządową w Polsce zapoczątkowały pierwsze, w pełni demokratyczne, wybory do rad w 1990 r., a do dziś jest ona uznawana za jedną z najbardziej udanych. Pamiętając, że w tym roku obchodzimy 30. rocznicę początku przemian, Związek Województw RP uznał rok 2020 Rokiem Samorządu Terytorialnego.

Aktywność samorządowców i wsparcie funduszy europejskich sprawiły, że Polska przeszła metamorfozę.

– W 1989 roku odziedziczyliśmy państwo, w którym o wszystkim decydowała monopartia. Wprowadzenie standardów demokratycznych wymagało rewolucyjnych zmian. Przebudowę państwa zapoczątkowała reforma ustrojowa, a samorząd stał się czynnikiem rozwoju ekonomicznego i społecznego, szkołą demokracji oraz miejscem budowania społeczeństwa obywatelskiego. W Roku Samorządu Terytorialnego musimy bronić decentralizacji, ale chcemy również rozmawiać o wyzwaniach klimatycznych, o rozwoju – mówi prezes Związku Województw RP i marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Ustanowieniem Roku Samorządu Terytorialnego samorządy chcą uczcić 30. rocznicę pierwszych w pełni wolnych i demokratycznych wyborów do rad gmin z 27 maja 1990 r. Zapoczątkowały one odtwarzanie samorządu terytorialnego w Polsce, a zakończyły się osiem lat później utworzeniem jednostek samorządu województw i powiatów. Centralne wydarzenia mają się odbyć w maju br. w Warszawie, a towarzyszyć im będzie cykl debat poświęconych społeczeństwu obywatelskiemu, organizacjom pozarządowym, wyzwaniom klimatycznym i środowiskowym. Przewidziano liczne wycieczki, wizyty studyjne i wydarzenia kulturalne.

Polskie samorządy są dziś w Europie stawiane za wzór mądrego inwestowania środków unijnych, którego efektem jest nowoczesna aparatura w szpitalach wojewódzkich, zmodernizowane drogi, wymieniony tabor kolejowy czy wsparcie finansowe, jakie trafiło do tysięcy przedsiębiorców. Efektem jest wzrost PKB, jak też olbrzymie zmniejszenie bezrobocia. Takiego efektywnego rozwoju nie udałoby się osiągnąć bez wiedzy i pracy samorządowców, którzy dzięki decentralizacji mają wpływ na lokalne ojczyzny.

(r) – źródło: Biuro Prasowe UM WZ

Polub nas na Facebooku

Poprzedni artykułKoncert kolęd wschodniosłowiańskich
Następny artykułMPGK już bez usług pogrzebowych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj