Stargard na liście krajowego programu budowy 100 obwodnic

0

Program ma być realizowany w latach 2020–2030. W naszym województwie powstanie 9 takich dróg. Jedną z nich będzie obwodnica Stargardu w ciągu drogi krajowej nr 20.

– Obecnie pomimo wyprowadzenia ruchu w ciągu drogi ekspresowej S10 ze Stargardu, jeśli kierowca chce pojechać w kierunku Czaplinka czy Złocieńca, musi wjechać do miasta. Realizacja obwodnicy w ciągu DK20 pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego w ciągu dróg krajowych ze Stargardu. Droga będzie omijała Stargard od wschodu, włączając się w istniejącą obwodnicę Stargardu w ciągu S10 na węźle drogowym Stargard Wschód. Dla inwestycji dotychczas nie były prowadzone prace przygotowawcze – informuje Mateusz Grzeszczuk ze szczecińskiego oddziału GDDKiA.

Prezydent Stargardu Rafał Zając komentuje: – Ta obwodnica rozwiąże wiele trudności komunikacyjnych, z którymi zmagamy się w obliczu ciągłego wzrostu liczby aut. Inwestycja doskonale wpisuje się w plan naszych działań, dotyczących ciągłej pracy nad uspokajaniem ruchu samochodów w mieście. Będzie się uzupełniała z tzw. obwodnicą północną, którą chcemy wybudować w kilku etapach. Jeszcze w tym roku ruszymy z pracami projektowymi

Ministerstwo Infrastruktury zapowiedziało, że przetarg na inwestycję w Stargardzie ma zostać ogłoszony w trzecim kwartale 2023 r.

Pozostałe z dziewięciu obwodnic ominą miejscowości: Człopa w ciągu DK22, Gryfino DK31, Kołbaskowo w ciągu DK13, Rusinowo w ciągu DK22, Szczecinek w ciągu DK20, Szwecja w ciągu DK22, Wałcz (Strączno) w ciągu DK22, Złocieniec w ciągu DK20.

Obwodnice to ulga dla kierowców i mieszkańców. Przede wszystkim służą rozdzieleniu ruchu tranzytowego od ruchu lokalnego. Kierowcy jadący drogą krajową na dłuższym odcinku mogą dzięki nim ominąć miejscowości, a co za tym idzie – szybciej i bardziej komfortowo pokonać daną trasę. Zmniejsza się ruch na ulicach miast i miasteczek, spada hałas i zanieczyszczenie powietrza, poprawia się bezpieczeństwo.

bk – źródło: GDDKiA, UM w Stargardzie

grafiki: GDDKiA

Poprzedni artykułAntoni Lemiech świętuje swoje 100 lat
Następny artykułPolicja zachęca: dołącz do nas


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj