Dyspensa od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedzielę i święta

0

– To, co się dzieje obecnie, możemy potraktować jako znak czasu, jako wymóg obecnej chwili. Jako wezwanie do większej odpowiedzialności za siebie i solidarności z bliźnimi. Wezwanie do niesienia pomocy naszym bliźnim, zwłaszcza osobom starszym – mówił dzisiaj w orędziu przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

Rada Stała Episkopatu w czwartek zarekomendowała biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

RSE podkreśla, że prewencyjne środki ostrożności zostały podjęte w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa. Biskupi zaznaczają, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proszą jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie”. „Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Kapłani powinni umyć ręce i kierować się zasadami higieny

Rada wprowadza również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. Kapłani i szafarze, którzy udzielają komunii św., powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. „Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie komunii św. na rękę, do czego teraz zachęcamy”, „znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk”, „cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego”, „należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie”, „na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne”, „rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą”.

Kierując się apelem Rady Stałej Episkopatu, arcybiskup Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński, udzielił wczoraj dyspensy od obowiązku uczestnictwa we mszy św. w niedziele i święta dla całej archidiecezji. Dyspensa obowiązuje do 29 marca br. włącznie.

W tekście dyspensy m.in. czytamy: „Biorąc pod uwagę aktualną sytuację zagrożenia zdrowotnego w naszej Ojczyźnie, uwzględniając również zalecenia Rady Stałej KEP z dnia 12 marca br. (…) udzielam niniejszym dyspensy od obowiązku uczestnictwa we Mszy Świętej w niedziele i święta dla całej Archidiecezji, zgodnie z kryteriami ujętymi we wspomnianych zaleceniach Rady Stałej, z dodaniem jednak obowiązku pobożnego przeżycia Liturgii niedzielnej, transmitowanej regularnie dla chorych poprzez telewizję, radio lub Internet”.

Odwołane są wszystkie bierzmowania

Kuria Metropolitalna Szczecińsko-Kamieńska informuje również, że do końca marca br. odwołane są wszystkie bierzmowania – odbędą się w innym czasie, po zakończeniu kwarantanny szkolnej. Pozostaje aktualna wcześniejsza decyzja o przeniesieniu na inny termin rekolekcji szkolnych.

Niektóre transmisje mszy św., dostępne w niedziele w środkach społecznego przekazu: o godz. 7.00 w TVP 1, o godz. 9.00 w Polskim Radiu – Program Pierwszy, o godz. 9.30 w Telewizji Trwam, o 13.00 w TV Polonia oraz transmisja internetowa na żywo z Jasnej Góry (http://jasnagora.pl/ lub przez https://episkopat.pl/)

Transmisja niedzielnej mszy św. z Bazyliki Katedralnej w Szczecinie jest dostępna na antenie Radia PLUS Szczecin 88,9MHz o godz. 12:00. Gorzkie Żale z Bazyliki Katedralnej będą transmitowane o godz. 17:15.

bk

fot. Bożena Kuszela/archiwum

Poprzedni artykułNowy przypadek koronawirusa w Stargardzie
Następny artykułPremier: Zamykamy drzwi przed pandemią


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj