Stargard ma 777 lat

1

24 czerwca 1243 roku Stargard otrzymał z rąk księcia pomorskiego Barnima I prawa miejskie – takie, jakie obowiązywały w Magdeburgu. Był to początek miasta, którego najsilniejsi obywatele nazywani byli „pięciowiązaczami”, jako jedyni na Pomorzu otworzyli bramy dla czeskich husytów i prowadzili przeciwko Szczecinowi otwartą wojnę.

„Ten moment – nadanie praw miejskich – to usankcjonowanie procesu powstawania średniowiecznego miasta, jak i określenie fundamentów jego dalszego życia. Akt lokacji dawał miastom swego rodzaju autonomię, co wzmacniało samorządność i sprzyjało rozwojowi. Ten czas stworzył podwaliny kształtu urbanistycznego Stargardu, ustanowił jego jądro. Dzisiejsze wspólnoty miejskie, w tym stargardzka, w wielu wypadkach opierają swoje funkcjonowanie na zasadach, których korzenie tkwią  w tamtym czasie” czytamy na stronie TPS.

Tam też, z okazji 777. rocznicy nadania Stargardowi praw miejskich, pojawiła się taka refleksja: „Siódemka uznawana jest za liczbę magiczną i w wielu kulturach przypisywano jej szczególne znaczenie. Była między innymi symbolem doskonałości, harmonii i szczęścia. Takie nagromadzenie siódemek dodaje wyjątkowego smaku temu jubileuszowi. Jednak wbrew tej szczególnej symbolice obchody rocznicowe zostały poważnie zakłócone i choć wielu stargardzian jest przekonanych, że obecny okres jest jednym z najpomyślniejszych w historii naszego miasta, to cień koronawirusa właśnie zawisł nad światem i nad Stargardem, i wpływa na nasz nastrój. Zwykle wszelkie rocznice sprzyjają zadumie, ale w tym roku dotyk pandemii spowodował, że silniej odczuwamy kruchość naszej cywilizacji, że z większą pokorą patrzymy na przyrodę i możliwości człowieka”.

Więcej na: http://www.tps-stargard.pl/strona_tps/dzialania/777lat.htm

Stargard to miasto o wielowiekowej tradycji. Bywało, że w dawnych wiekach nazywano je miastem wież i kościołów. Ich wysokość charakteryzowała nasz gród. Mówiono o nim „Stargard – najwyższy”, który przecież dziś też jest „Pod szczęśliwą gwiazdą”.

Możemy być dumni z naszego miasta.

bk

fot. UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułCenne dla Szczecina i regionu obrazy – zostają
Następny artykułCoraz więcej firm na www.kupujlokalnie.stargard.pl, także z ofertami pracy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj