Raport o stanie Stargardu za 2019 rok – dobre źródło informacji o mieście

0

Stargard zajmuje powierzchnię 4 808 ha i liczy 67 938 mieszkańców. Więcej w nim kobiet – 35 356 niż mężczyzn – 32 582 (źródło danych: GUS, stan na 2018 r.). Struktura ludności według grup wiekowych: w wieku przedprodukcyjnym – 11 564 osób, w wieku produkcyjnym – 40 339 i w wieku poprodukcyjnym – 16 035.

Majątek Gminy Miasta Stargard na dzień 31 grudnia 2019 r., bez udziału w spółkach, wynosił 496.450.769,16 zł. Uzyskano dochody na poziomie 327.410.663,88 zł, z czego połowę stanowiły dochody z podatku od osób prawnych i fizycznych. Kwota wydatków związanych z realizacją zadań własnych Gminy Miasta Stargard to 335.326.520,63 zł.

Najwięcej wydano na oświatę i edukację (38,8%), następnie na: transport (15,2%), politykę społeczną (11,4%), gospodarkę mieszkaniową (9,6%), gospodarkę komunalną i ochronę środowiska (8,1%), administrację publiczną (7,6%), kulturę, sport i turystykę (7%), bezpieczeństwo publiczne (1,1%), inne (1,2%).

Wydzieloną część budżetu Gminy stanowił Stargardzki Budżet Obywatelski. Mieszkańcy wskazali do realizacji 14 projektów o łącznej wartości ponad 2.000.000 zł. Liczba głosujących wyniosła ponad 11 300 osób.

Te i inne szczegółowe oraz aktualne informacje można znaleźć w Raporcie o stanie miasta za 2019 rok, przyjętym jednogłośnie przez Radę Miejską w Stargardzie podczas wtorkowej sesji.

– Minione 12 miesięcy były kolejnym rokiem konsekwentnego, dynamicznego i zrównoważonego rozwoju Stargardu. Widać to nie tylko po rekordowych nakładach inwestycyjnych, ale również po obrazie naszej całej działalności. Z budżetem na poziomie 340 mln zł staraliśmy się zaspokoić potrzeby wszystkich grup społecznych. Realizowaliśmy zróżnicowane, często nowatorskie działania, programy i polityki. Wystarczy sięgnąć po ten dokument, żeby w szczegółach przekonać się, jak wiele aktywności podejmowaliśmy w każdej dziedzinie funkcjonowania miasta – mówił prezydent Rafał Zając.

Raport to zarówno podsumowanie spraw z niedalekiej przeszłości, ale też źródło rzetelnych i sprawdzonych informacji dla samorządowców, mieszkańców i tych, którzy interesują się życiem Stargardu. Jak co roku traktuje m.in. o majątku i finansach, stanie mienia komunalnego i realizacji Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego. Po raz pierwszy można w nim znaleźć także podsumowanie działalności wszystkich jednostek organizacyjnych i spółek miejskich. Oprócz tego zainteresowani przeczytają też np. o prowadzonych w Stargardzie inwestycjach, programach społecznych i kwestiach związanych z ochroną środowiska. Innymi elementami opracowania jest również oświata i edukacja, a także sprawy dotyczące kultury, sportu oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi.

– Przed nami wiele wyzwań w trudnym – również dla samorządów – czasie pandemii koronawirusa. Dokładamy jednak wszelkich starań, żeby mimo ograniczeń realizować dalszy, zrównoważony rozwój Stargardu, zapewniając wsparcie przedsiębiorcom i wszystkim, którzy go teraz szczególnie potrzebują – dodał prezydent Rafał Zając.

Cały dokument z załącznikami można pobrać na:

https://www.stargard.pl/aktualnosci/raport-o-stanie-miasta

(r)

fot. UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułOdbywali karę i uczyli się. W Zakładzie Karnym w Stargardzie było ich 214
Następny artykułPowiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w nowej siedzibie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj