Sydonia von Borck – między prawdą a legendą

0

Tylko do niedzieli 20 sierpnia 2020 r. czynna będzie wystawa pt. „Sydonia von Borck – między prawdą a legendą”, na którą zaprasza Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie. Autorem grafik prezentowanych w Galerii Przedmiotu (wejście J) jest Andrzej Maciejewski.

Wystawa jest częścią zamkowych obchodów 400. rocznicy śmierci szlachcianki Sydonii von Borck – „Sydonia. Pro Memoria”, w ramach których we wrześniu odbył się cykl imprez związany z postacią najsłynniejszej „pomorskiej czarownicy”.

Sydonia von Borck, szlachcianka ze znanego rycerskiego rodu, stała się postacią legendarną. Kobieta została oskarżona o czary i rzucenie klątwy na dynastię Gryfitów, a po torturach stracona i spalona na stosie. Cztery wieki po procesie i śmierci Sydonii, Andrzej Maciejewski interpretuje jej losy znane z dokumentów, przekazów i legend. Zderza je z problemami kobiet współczesnego świata.

Barwne i tragiczne losy szlachcianki są częstym motywem twórczości artysty. Cykl jego wcześniejszych grafik na temat Sydonii uzupełnia od lat stałą zamkową ekspozycję Cela Czarownic.

Postać Sydonii von Borck była również inspiracją do powstania najnowszych zamkowych pamiątek: ręcznie wykonanej lalki Sydonii, czekolady „Mecyje Sydonii” oraz ołówków i sakiewek (ekoworeczków na owoce i warzywa) z wizerunkiem szlachcianki.

(r), grafika – źródło: Zamek Książąt Pomorskich

Poprzedni artykułKonfederacja Stargard: Nie dla bezkarności urzędniczej!
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Walczyli ambitnie, ale zabrakło zimnej krwi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj