Ponad 700 łóżek dla pacjentów z COVID-19 na Pomorzu Zachodnim

0

Wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc zdecydował o podwojeniu łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub stwierdzonym zakażeniem COVID-19. Powołał też zespół pod przewodnictwem konsultanta ds. chorób zakaźnych prof. Miłosza Parczewskiego, który ma za zadanie koordynowanie działań związanych z obsadą kadry medycznej w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem.

Decyzje wojewody zakładają podwojenie liczby łóżek w szpitalach I i II poziomu.

W każdym szpitalu I poziomu (czyli takim, do którego mogą trafiać pacjenci z podejrzeniem COVID-19), poleceniem wojewody liczba łóżek zwiększy się z dwóch do czterech (poza SPSK1, w którym będzie 10 miejsc).

Te szpitale to: Samodzielny Publiczny Specjal. Zakład Opieki Zdrowotnej „Zdroje”, SPSK 1 w Szczecinie, SPSK 2 w Szczecinie, Szpital w Gryficach, MSWiA w Koszalinie, Szpital Rejonowy w Nowogardzie, Szpital w Choszcznie, Zachodniopomorskie Centrum Onkologiczne Szczecin, Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc w Koszalinie, Szpital Powiatowy w Sławnie, Szpital Powiatowy w Pyrzycach, Szpital MSWiA Szczecin, Szpital w Stargardzie, Regionalny Szpital w Kołobrzegu, Szpital Wojskowy 109 w Szczecinie.

Dodatkowo wojewoda wydał także rekomendacje dotyczące podwojenia liczby łóżek covidowych z (2 do 4) w szpitalach innych, niż Samodzielne Publiczne  Zakłady Opieki Zdrowotnej.

Są to: Szpital w Dębnie, Szpital w Barlinku, Szpital w Drawsku Pomorskim, Szpital w Połczynie Zdroju, Szpital w Kamieniu Pomorskim, Szpital w Goleniowie, Szpital w Szczecinku, Szpital w Białogardzie, Szpital w Gryfinie i Szpital w Świnoujściu.

Zgodnie z decyzją wojewody Szpital Wojskowy w Wałczu zostanie szpitalem II poziomu – liczba miejsc dla pacjentów z koronawirusem wzrośnie tam do 20. Polecenie podwojenia liczby łóżek wojewoda wydał również dwóm szpitalom II poziomu, czyli Szpitalowi Wojewódzkiemu przy ul. Arkońskiej w Szczecinie (zwiększenie ze 141 do 282 łóżek) oraz Szpitalowi Wojewódzkiemu w Koszalinie (z 14 do 28).

Oprócz tego dwa szpitale wojewódzkie: przy ul Arkońskiej i w Zdrojach w Szczecinie realizują również specjalistyczne świadczenia medyczne dla pacjentów koronawirusowych w dodatkowych zakresach, zgodnie z decyzjami wojewody.  Wojewoda podjął też decyzję o zwiększeniu również tej liczby łóżek z następujących zakresów:

– w szpitalu przy ul Arkońskiej – do 227 łóżek dla pacjentów z COVID-19, wymagających specjalistycznego leczenia w zakresach: neurologia, kardiologia, chirurgia ogólna, chirurgia naczyniowa i neurochirurgia oraz w stacji dializ – w szpitalu w Zdrojach – do 50  łóżek dla pacjentek z COVID-19 na oddziale położniczym i ginekologicznym.

Łącznie ilość łóżek z ww. zakresów – 277. Do tej puli zostają przypisani pacjenci z potwierdzonym koronawirusem, wymagający jednocześnie wysokospecjalistycznego leczenia z powodu innych schorzeń.

Łączna ilość łóżek na terenie województwa zachodniopomorskiego dla pacjentów z podejrzeniem COVID-19 i potwierdzonym COVID-19 – po decyzjach wojewody – to 106 łóżek w szpitalach I poziomu oraz 607 łóżek w szpitalach II poziomu oraz w zakresie specjalistycznym. W sumie 713 łóżek.

– Podwojenie liczby łóżek covidowych to odpowiedź na zaobserwowaną od początków października zwiększoną liczbę zachorowań na koronawirusa w województwie – mówi wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc. – Zwiększona liczba miejsc – łóżek w szpitalach II poziomu będzie wymagać z czasem również odpowiedniej ilości kadry medycznej, dlatego w najbliższych dniach Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego, jeśli zajdzie taka potrzeba epidemiczna, będzie podejmował decyzję o kierowaniu dodatkowego personelu medycznego do miejsc leczenia pacjentów z potwierdzonym koronawirusem.

(r), fot. – źródło: Centrum Prasowe Wojewody

Poprzedni artykuł„Cienie zapomnianych kultur” 2020. Komunikat organizatora
Następny artykułRusza tarcza 5.0 dla branż turystycznej, estradowej i wystawienniczej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj