W Stargardzie będzie ulica Inwalidów Wojennych

0

Uchwałę w tej sprawie przyjęli dzisiaj na sesji radni miejscy. Z wnioskiem o nadanie nazwy Inwalidów Wojennych dla ulicy lub ronda w Stargardzie wystąpił Zarząd Oddziału Związku Inwalidów Wojennych RP w Stargardzie, który w 2018 r. obchodził jubileusz 100-lecia powstania z inicjatywy marszałka Józefa Piłsudskiego.

Nazwę tę nosić będzie droga między ulicami T. Kościuszki a Szczecińską.

W uzasadnieniu uchwały czytamy: „Związek Inwalidów Wojennych RP jest najstarszą organizacją kombatancką w Polsce, skupiającą w swych szeregach żołnierzy, uczestników walk na wielu frontach. Inwalidzi wojenni to żołnierze, którzy zostali ranni, okaleczeni w czasie działań bojowych podczas wojny. Nazwa ulicy Inwalidów Wojennych w przestrzeni publicznej miasta pozwoli na oddanie szacunku i pamięci osobom oddającym ojczyźnie swoje zdrowie i życie oraz wzmocni kształtowanie postaw patriotycznych społeczeństwa”.

– Ta droga, której znaczenie będzie bardzo istotne w układzie komunikacyjnym miasta, zyskuje dzięki decyzji radnym ważne imię. Po wykonaniu przez powiat stargardzki ronda – w ciągu ul. Szczecińskiej przy skrzyżowaniu z ul. Pierwszej Brygady – nowa ulica Inwalidów Wojennych zyska charakter tranzytowy – mówi prezydent Rafał Zając.

Nie wszyscy radni byli za przyjęciem tej nazwy. Jeszcze przed głosowaniem radny Wojciech Seredyński mówił: – Jestem przeciwny tej inicjatywie, zwłaszcza w tych trudnych czasach pandemii. Nazwa ulicy nie powinna przygnębiać, powinna podnosić na duchu.

– Nie wiem, jak się odnieść do tego – powiedział prezydent Rafał Zając. – W Paryżu już dużo wcześniej jeden z placów został nazwany – Inwalidów.

W głosowaniu: 21 radnych było – za, Wojciech Seredyński był – przeciw, a radna Monika Szotowicz wstrzymała się od głosu.

bk

mapka – UM w Stargardzie

Poprzedni artykułPrzeprowadzka z wojskiem. Robią to dla dzieciaków z autyzmem
Następny artykułPGE Spójnia Stargard. Jednak poza „ósemką”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj