Żonkile ku pamięci

0

Z inicjatywy Młodzieżowego Domu Kultury, Stargard po raz pierwszy weźmie udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

To wyraz szacunku dla ofiar powstania w getcie warszawskim, jak też pamięci o byłych mieszkańców Stargardu wyznania mojżeszowego.

W ramach akcji ruszyły już zapisy na warsztaty historyczno-artystyczne, które odbędą się w MDK. Wystarczy zadzwonić pod nr 91 834 43 01. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj.

Zajęcia zaplanowano na sobotę (17.04.). Rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 13:30. W tym czasie uczestnicy wykonają symboliczne żonkile z papieru. Będą mogli sfotografować się w specjalnym okolicznościowym studiu, a także poznają historię przedwojennej żydowskiej dzielnicy Stargardu.

O 13:00 w miejscu dawnej synagogi przy ul. Spichrzowej Nailah Vitha zaśpiewa po hebrajsku modlitwę Awinu Malkenu. Następnie uczestnicy wydarzenia stworzą symboliczny „ogród pamięci”.

Żonkil to symbol szacunku i pamięci o powstaniu, które wybuchło w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Od 2013 r. Muzeum POLIN organizuje w całej Polsce wydarzenia – głównie o charakterze edukacyjnym. Wolontariusze rozdają papierowe żonkile, a akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Rocznica wybuchu powstania jest obchodzona nie tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach. W przypadku Stargardu to właściwy moment na przypomnienie historii dawnych żydowskich mieszkańców, którzy żyli tutaj przed drugą wojną światową.

(r)

fot. polin.pl

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

SKOMENTUJ TEKST

Wprowadź swój komentarz!
Wpisz imię