Żonkile ku pamięci

0

Z inicjatywy Młodzieżowego Domu Kultury, Stargard po raz pierwszy weźmie udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

To wyraz szacunku dla ofiar powstania w getcie warszawskim, jak też pamięci o byłych mieszkańców Stargardu wyznania mojżeszowego.

W ramach akcji ruszyły już zapisy na warsztaty historyczno-artystyczne, które odbędą się w MDK. Wystarczy zadzwonić pod nr 91 834 43 01. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowy plan wszystkich wydarzeń można znaleźć tutaj.

Zajęcia zaplanowano na sobotę (17.04.). Rozpoczną się o 10:00 i potrwają do 13:30. W tym czasie uczestnicy wykonają symboliczne żonkile z papieru. Będą mogli sfotografować się w specjalnym okolicznościowym studiu, a także poznają historię przedwojennej żydowskiej dzielnicy Stargardu.

O 13:00 w miejscu dawnej synagogi przy ul. Spichrzowej Nailah Vitha zaśpiewa po hebrajsku modlitwę Awinu Malkenu. Następnie uczestnicy wydarzenia stworzą symboliczny „ogród pamięci”.

Żonkil to symbol szacunku i pamięci o powstaniu, które wybuchło w getcie warszawskim 19 kwietnia 1943 r. Od 2013 r. Muzeum POLIN organizuje w całej Polsce wydarzenia – głównie o charakterze edukacyjnym. Wolontariusze rozdają papierowe żonkile, a akcji towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”. Rocznica wybuchu powstania jest obchodzona nie tylko w Warszawie, ale także w wielu innych miastach. W przypadku Stargardu to właściwy moment na przypomnienie historii dawnych żydowskich mieszkańców, którzy żyli tutaj przed drugą wojną światową.

(r)

fot. polin.pl

Poprzedni artykułGodzina dla Bałtyku
Następny artykułNowe zasady bezpieczeństwa od 27 marca do 9 kwietnia 2021 r.


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj