PLK ruszają z przebudową wiaduktu przy ul. Składowej

0

PKP Polskie Linie Kolejowe SA rozpoczynają przebudowę wiaduktu kolejowego przy ul. Składowej w Stargardzie. Prace wymagają wprowadzenia zmian w organizacji ruchu od 5 lipca. Dla kierowców zostaną wyznaczone objazdy. Wykonawca uzgodnił je z zarządcą drogi.

Zakończenie pierwszego etapu prac na wiadukcie przy ul. Składowej planowane jest do końca października 2021 roku. Prace będą prowadzone na jednej połowie wiaduktu, dzięki czemu utrzymany zostanie ruch pociągów pasażerskich i towarowych.

– W miejsce starego wiaduktu powstanie nowa przeprawa o bardziej wytrzymałej konstrukcji, która zapewni większy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt zostanie poszerzony, dzięki czemu kierowcy zyskają szerszą jezdnię, a dla pieszych i rowerzystów powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Konstrukcja obiektu będzie także dostosowana do planowanej obwodnicy drogowej Stargardu. Pozwoli to na usprawnienie komunikacji w mieście i wyprowadzenie częściowo ruchu samochodów z centrum poza miasto – informuje Bartosz Pietrzykowski z zespołu prasowego PKP PLK SA.

Przebudowa wiaduktu na ul. Składowej w Stargardzie realizowana jest w ramach wartej ponad 4 miliardy złotych modernizacji linii Poznań – Szczecin, współfinansowanej z programu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF).

Efektem inwestycji na trasie ze Szczecina do Poznania będzie zwiększenie prędkości pociągów do 160 km/h. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń najszybsze pociągi pojadą między stolicami Wielkopolski i Pomorza Zachodniego nawet o około 50 minut krócej, poniżej 2 godzin. Zwiększy się komfort podróży i dostęp do kolei. Bezpieczeństwo poprawią nowe Lokalne Centra Sterowania w Poznaniu i Stargardzie.

Pasażerowie zyskają nowe perony na 32 stacjach i przystankach. Wyższe platformy ułatwią wsiadanie i wysiadanie z pociągów i umożliwią korzystanie z kolei także osobom mającym trudności z poruszaniem się. Komfort zapewni między innymi antypoślizgowa nawierzchnia wraz ze ścieżkami naprowadzającymi dla osób niewidomych i niedowidzących, zadaszenie, ławki i oświetlenie.

Zakończenie prac zasadniczych planowane jest w drugiej połowie 2022 roku.

(r)

infografika – PLK

Poprzedni artykułZaszczep się w parku – do wyboru Pfizer lub Johnson&Johnson
Następny artykułBłękitni Stargard. Mają nowego trenera


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj