S10 od Stargardu do Piły z decyzją środowiskową 

0

Jest już określony przebieg ostatniego odcinka drogi ekspresowej w województwie zachodniopomorskim. To 108 kilometrów S10, od końca obwodnicy Stargardu do Piły (połączenie z drogą S11), z wyłączeniem istniejącej obwodnicy Wałcza.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. Uzyskanie tej decyzji umożliwi szczecińskiemu oddziałowi GDDKiA ogłoszenie przetargu na kolejny etap prac przygotowawczych – wykonanie koncepcji programowej wraz z badaniami podłoża.

Droga S10 będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Przebieg wybrany w decyzji środowiskowej to wariant VII (niebieski) na odcinku od Stargardu do obwodnicy Wałcza i III (zielony) na odcinku od obwodnicy Wałcza do Piły.

– Nowa droga będzie omijać miejscowości, przez które przebiega obecna DK10. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania – informuje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA Oddział w Szczecinie.

Prace studialne dla przebiegu drogi ekspresowej S10 były prowadzone już od wielu lat, ale dopiero dzięki przyznanemu przez ministra infrastruktury w 2017 roku finansowaniu udało się doprowadzić do końca przygotowanie dokumentacji, w której określono warianty przebiegu inwestycji i jej oddziaływanie na środowisko. Przeprowadzone analizy brały pod uwagę uwarunkowania techniczne, społeczne i środowiskowe. Była to baza dla wydania, w ramach prowadzonego przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska postępowania, decyzji środowiskowej.

Droga krajowa nr 10 to bardzo ważna trasa biegnąca z zachodu na wschód. Droga łączy Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją warszawską. W przyszłości ta trasa na całym przebiegu będzie mieć standard drogi ekspresowej. Na Pomorzu Zachodnim istnieje już – w tym standardzie – odcinek łączący Szczecin i Stargard wraz z obwodnicą Stargardu oraz obwodnica Wałcza. W województwie kujawsko-pomorskim kierowcy mogą korzystać z odcinków w rejonie Bydgoszczy. W ostatnich tygodniach zostały ogłoszone przetargi na realizację odcinków S10 Bydgoszcz – Toruń. Dla pozostałych odcinków trwają prace przygotowawcze.

(r), mapy – źródło: GDDKiA O/Szczecin

Poprzedni artykułCOOLturalne Wakacje 2021. Film, najsłynniejsze tanga i arie
Następny artykułStargardzkie Centrum Nauki FILARY już we wrześniu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj