Święto to obchodzimy co roku 2 października. Ustanowione zostało przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 15 czerwca 2007 roku.
Data tego święta nie jest przypadkowa – właśnie tego dnia przypada rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego, propagatora pacyfizmu, życia bez wszelkiej przemocy i wzajemnej tolerancji pomiędzy wyznawcami różnych religii.
Niestety, przemoc to zjawisko wszechobecne, występujące w różnych środowiskach i różnych sferach życia.
Są różne rodzaje przemocy – nie jest nią wyłącznie przemoc fizyczna i psychiczna, ale też przemoc seksualna, ekonomiczna, jak również przemoc poprzez zaniedbanie – czyli naruszenie obowiązku opieki ze strony osób najbliższych.
Należy pamiętać, że przemoc bardzo często stanowi naruszenie prawa. Najczęściej popełnianymi i najbardziej dolegliwymi społecznie są przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu, przeciwko wolności, wolności seksualnej i obyczajności oraz przeciwko rodzinie i opiece.
– Reagujmy na przemoc, nie stójmy bezczynnie, gdy komuś obok dzieje się krzywda. Zgłaszajmy przestępstwa, nawet gdy nie jesteśmy pewni swojej oceny sytuacji i interpretacji faktów. Zrobi to przygotowany do tego policjant. Pozbądźmy się oporu przed informowaniem policji o czyjejś krzywdzie, być może od naszego zachowania zależy czyjeś zdrowie lub nawet życie – apeluje podkom. Krzysztof Wojsznarowicz ze stargardzkiej komendy policji.
(r)
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!