Było kino Ina… Zostały tylko schody

0

W Stargardzie – w przeszłości – istniały trzy kina: Panorama, Dar i Ina. I w takiej też kolejności kina te kończyły swoją działalność, a potem były rozbierane.

Pierwsza po wojnie była Panorama przy ul. Ochronnej (działała 11 lat w nieistniejącym już wschodnim skrzydle pałacu; koncertowali tam m.in. Czerwone Gitary i Czesław Niemen), po niej powstał Dar przy ul. Piłsudskiego, a następnie Ina przy ul. Wojska Polskiego 35a.

Kino Ina działało do 2006 r. – nie wytrzymało konkurencji z oddaną do użytku nową salą kinową w Stargardzkim Centrum Kultury.

Były różne pomysły, jak wykorzystać obiekt byłego już kina. Żaden nie został zrealizowany. Tymczasem budynek popadał w ruinę, szpecąc tę część miasta.

W końcu zapadła decyzja o jego rozbiórce. Wcześniej jednak wyburzono – sąsiadujący z Iną – niewielki zabytkowy budynek mieszkalny. A ostatnio, przez kilkanaście dni, przy pomocy ciężkiego sprzętu rozebrano obiekt kina.

Nie wiadomo jeszcze, co powstanie w tym miejscu. Zgodnie z zapisami planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu, ma tam być zabudowa mieszkaniowo-usługowa.

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułPEC. Podłączą 32 obiekty do sieci miejskiej
Następny artykułCzyste Powietrze – warto się spotkać


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj