Pol’and’Rock 2022 wystartował z przesłaniem „NO WAR”

0

Rozpoczęło się wielkie muzyczne święto organizowane przez fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Podczas tegorocznego Pol’and’Rock Festival wystąpi ponad 40 wykonawców. Będzie też mnóstwo wydarzeń towarzyszących i Strefa Pomorza Zachodniego – miejsce wypoczynku, kreatywnej zabawy i edukacji.

Pol’and’Rock dobrze brzmi na Pomorzu Zachodnim. Rok temu festiwal gościł na lotnisku Makowice – Płoty, teraz odbywa się na lotnisku Broczyno pod Czaplinkiem. Już bez covidowych ograniczeń, testów i limitu uczestników. Organizatorzy spodziewają się nawet 100 tysięcy gości.

Fani muzyki i WOŚP zjeżdżają na Pomorze Zachodnie od kilku dni. W festiwalowym miasteczku jest już około 20 tysięcy osób. Wśród nich Jurek Owsiak, który w środę spotkał się z dziennikarzami, by razem z marszałkiem Olgierdem Geblewiczem zaprosić na koncerty, debaty w Akademii Sztuk Przepięknych czy ekologiczne warsztaty.

Niezależność, zdrowa przekora i wolność

– Ten festiwal to trening i manifestacja niezależności, samodzielnego myślenia, odpowiedzialności, wolnego ducha. Odpowiedzialności i solidarności – bo przecież to podziękowanie za mobilizację i ofiarność WOŚP. Niezależność, zdrowa przekora i wolność to wartości szczególnie ważne dla mnie – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Briefing prasowy tuż przed inauguracją Pol’and’Rock 2022 miał niebanalną formę. Marszałek Olgierd Geblewicz, dyrygent WOŚP Jurek Owsiak i przedstawiciele mediów objechali festiwalowe miasteczko klimatycznym autobusem marki Ikarus. Rozmawiano o atrakcjach muzycznych, ale także wydarzeniach towarzyszących, takich jak np. Marsz Równości, który odbędzie się w piątek (godz. 14).

– Od zawsze kładłem nacisk na region otwarty, przyjazny dla wszystkich bez względu na to, jak się od siebie różnimy. Na region, w którym panuje akceptacja i solidarność z innymi, zwłaszcza w jakikolwiek sposób wykluczonymi czy potrzebującymi wsparcia. Festiwal kieruje się tą samą filozofią, dlatego Pomorze Zachodnie jest w moim przekonaniu najlepszym miejscem na jego organizacjęmówi marszałek.

Ukraińskie akcenty

Tolerancja, szacunek, równość to tematy dyskusji planowanych w Akademii Sztuk Przepięknych. A głównym przesłaniem tegorocznego festiwalu jest „NO WAR”. To hasło widnieje na plakatach czy koszulkach Pol’and’Rock 2022.

„Wojnie NIE! Festiwal będzie mieć formę pokojowej manifestacji. Fundacja WOŚP wraz ze wszystkimi uczestnikami apelować będzie o przerwanie wszystkich wojen. Szczególnie dużo mówić będziemy o sytuacji w Ukrainie” zapewniają organizatorzy.

W programie ASP jest m.in. spotkanie z Wojciechem Bojanowskim i Marcinem Wyrwałem, którzy opowiedzą o kulisach pracy korespondentów wojennych (piątek, godz. 11.30). A na scenach Pol’and’Rock zaprezentują się ukraińskie zespoły. W czwartek około godz.22.20 (duża scena) zagra Jinjer – kapela z Donbasu specjalizująca się w progresywnym metalu z brzmieniami groove; natomiast na małej scenie wystąpi Dagadana, która już od ponad 14 lat łączy elementy kultury polskiej i ukraińskiej za pomocą jazzu, elektroniki czy world music.

Na Pol’and’Rock ponad 60 organizacji pozarządowych

Przez trzy koncertowe dni (4-6 sierpnia) zaprezentuje się 42 wykonawców z Polski i zagranicy. Wśród nich King Gizzard & The Lizard Wizard z Australii, Wolf Alice – gwiazdy alternatywnego rocka z Londynu, przedstawiciele francuskiego hardcorowego grania Tagada Jones i ulubieńcy publiczności, czyli zdobywcy Złotego Bączka, grupa Dirty Shirt z Rumunii.

Wśród festiwalowych wydarzeń są m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, turniej piłkarski, parada motocyklowa, mistrzostwa w grach planszowych czy zawody wspinaczkowe. Na Pol’and’Rock zaprezentuje się ponad 60 organizacji pozarządowych! Działać będzie Kreatywna Strefa Pomorza Zachodniego.

Przyciągająca tysiące słuchaczy Akademia Sztuk Przepięknych zaprasza też na spotkania m.in. z aktorami Barbarą Kurdej-Szatan i Marcinem Dorocińskim, pisarzem Jakubem Żulczykiem, dziennikarzem Piotrem Jaconiem czy twórcami filmu „Johnny”, który jest wspomnieniem ks. Jana Kaczkowskiego (był gościem ASP w 2015 r.).

Program festiwalu, aktualności, wskazówki od organizatorów: https://polandrockfestival.pl/

(r)

fot. – źródła: Biuro Prasowe UM WZ, https://www.facebook.com/PolAndRockFestival

Poprzedni artykułSP nr 10 z ekopracownią
Następny artykułCOOLturalne Wakacje 2022. Film, koncert, teatr ognia


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj