Rocznica wybuchu II wojny światowej. Obchody w Stargardzie

0

Kolejny raz na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym będziemy obchodzić wojewódzkie uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie rozpocznie się 1 września (czwartek) o symbolicznej godzinie – 4:45. Zainteresowani stargardzianie dojadą na nekropolię przy ul. W. Reymonta 26 specjalnym autobusem MPK.

Na cmentarzu wojennym zaplanowano pokaz świetlno-muzyczny. Obchodom 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej towarzyszyć będzie wojskowa oprawa z salwą honorową. Jak co roku na grobach spoczywających tam żołnierzy zapłoną znicze. Okoliczni mieszkańcy muszą liczyć się z tym, że 1.09. (czwartek) od 4:45 z cmentarza będą dochodzić odgłosy związane z wydarzeniem. Całość powinna zakończyć się około 6:00.

Zaraz po tej uroczystości prezydent Rafał Zając wraz z wojewodą Zbigniewem Boguckim złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą westerplatczyka śp. ppor. Jana Wojtowicza, znajdującą się na kamienicy przy ul. M. Konopnickiej 15, a następnie na jego grobie na nekropolii przy ul. T. Kościuszki.

W wydarzeniu mogą wziąć udział wszyscy chętni. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji przygotowało dodatkowy autobus, który w czwartek (1.09.) o 4:20 wyruszy ze Zintegrowanego Centrum Przesiadkowego. Dalej pojedzie przez ul. S. Wyszyńskiego, ul. Wojska Polskiego i ul. Brzozową. Po zakończeniu uroczystości dodatkowy autobus wyruszy w trasę powrotną z przystanku „Reymonta – cmentarz” do ZCP. Szczegółowy rozkład i wskazówki dojazdu dla mieszkańców osiedli można sprawdzić na grafice poniżej.

Do dyspozycji kierowców będą miejsca postojowe w pobliżu cmentarza wojennego. Autokary i samochody osobowe zaparkują na terenie stadionu lekkoatletycznego przy ul. Sportowej. Kolejne miejsca znajdują się przy Lasach Państwowych (ul. Wojska Polskiego) i przy Gazowni (ul. I. Łukasiewicza). Dodatkowo kierowcy zaparkują także wzdłuż prywatnych posesji przy ul. Polnej, ul. Boryny i ul. Mokrzyca. We wszystkich lokalizacjach postój będzie bezpłatny.

W ramach obchodów 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej w pobliżu Bramy Pyrzyckiej (ul. Prezydentów RP Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego) pojawi się wystawa plenerowa „Wrzesień 1939. Polska wobec niemieckiej i sowieckiej agresji”. Ekspozycję przygotował krakowski oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Można ją oglądać przez cały wrzesień.

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykułKwiaty w rocznicę Sierpnia ’80
Następny artykułZasłużeni dla kultury polskiej – Teresa Furman z Ińska i Ryszard Kalinowski z Dolic


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj