Historyczny folwark w Przelewicach zyska nowe oblicze

0

Odwiedzających Przelewice przyciąga nie tylko jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce – ogród dendrologiczny. Aby zwiększyć atrakcyjność tego miejsca Samorząd Województwa zaplanował wiele inwestycji, które rozpoczęły się już w ubiegłym roku. Kolejny ich etap to modernizacja i rozbudowa historycznego folwarku wraz z niezbędną infrastrukturą.

Projektem tym zajmie się firma Expert Sp. z o.o. z Dolic. Umowę z wykonawcą podpisał (18.10.) w Ogrodach Przelewice – Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej dyrektor instytucji Zygmunt Siarkiewicz. W ramach umowy nastąpi modernizacja pałacu, dworu, oranżerii, spichlerza i rozlewni oraz ogrodu dendrologicznego i strefy wejściowej.

– Chcemy tutaj propagować naszą zachodniopomorską kulturę w szczególności w odniesieniu do obszarów wiejskich, promować ekologię i z tego miejsca uczynić atrakcję, którą odwiedzać będą nie tylko mieszkańcy Pomorza Zachodniego, ale także turyści z całego kraju. Nie da się tego zrobić bez inwestycji. Mowa tu również o bazie noclegowej. Cieszę się, że tego zadania podejmie się lokalna firma i mam nadzieję na sprawną realizację w tych niełatwych czasach – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.

W pałacu powstanie nowoczesna baza hotelowo-szkoleniowo-konferencyjna

W ramach projektu zaplanowano adaptację obiektów do nowych funkcji – zgodnie z nowymi założeniami architektonicznymi i z wykorzystaniem najnowocześniejszych, optymalnych rozwiązań i technologii w zakresie ekologii (m.in. różnego rodzaju odnawialnych źródeł energii, zielonych ścian/dachów, systemu podziemnego gromadzenia odpadów – uwzględniającego ich segregację). Budynki zostaną przebudowane, wyremontowane oraz doposażone tak, aby uzyskały aprobatę nawet najbardziej wymagających gości. Wszystkie obiekty, a także przestrzeń publiczna dostosowane będą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na terenie ogrodu zwiększona zostanie kolekcja roślin. Na dwóch polanach powstaną place zabaw z miejscami do rekreacji i możliwością grillowania w klimatycznym miejscu. Ogród japoński zyska nowy blask, chociażby poprzez odrestaurowanie pawilonu herbacianego. Powstaną trzy modułowe toalety z zielonymi ścianami. Zagospodarowana zostanie także wyspa na dużym stawie.

Modernizacja pałacu odbędzie się wraz ze zmianą sposobu użytkowania. W XIX-wiecznym budynku powstanie nowoczesna baza hotelowo-szkoleniowo-konferencyjna. Jego otoczenie zostanie zrewitalizowane, powstaną nowe tereny zieleni i nasadzenia. Aktualny budynek kasy biletowej zostanie usunięty, a w jego miejscu stanie nowy obiekt kasy ze strefą sprzedaży pamiątek. W oranżerii nadal będzie kolekcja roślin śródziemnomorskich, która zostanie uzupełniona i wzbogacona o rośliny owadożerne. Ciekawym pomysłem jest stworzenie w tam motylarni i wprowadzenie różnych form gatunków bezkręgowców. W północnej części oranżerii powstanie pracownia ceramiczno-plastyczna.

Targi, pikniki, festiwale, koncerty, wystawy, różne zajęcia

Dwór będzie pełnił funkcję siedziby administracji Ogrodów Przelewice. W spichlerzu znajdującym się na folwarku zostaną zlokalizowane pomieszczenia biurowe, wystawiennicze i konferencyjne. Obiekt będzie przystosowany do prowadzenia działalności LGD Lider Pojezierza. W budynku dawnej rozlewni Lider Pojezierza utworzy tzw. inkubator kuchenny w celu przetwarzania, produkcji i dystrybucji żywności pochodzenia roślinnego i zwierzęcego.

Teren folwarku zostanie objęty monitoringiem.

Obszar niezabudowany będzie zagospodarowany tak, aby mogły się tu odbywać targi, pikniki, festiwale, koncerty, wystawy, ekspozycje czy też wszelkiego rodzaju zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów.

W obrębie ogrodu zostaną przeprowadzone prace służące zarówno zabezpieczeniu zabytkowego charakteru i formy okazów flory, jak i stworzeniu atrakcyjnej przestrzeni publicznej służącej rekreacji, odpoczynkowi i edukacji. Wprowadzone będą nowe, współczesne formy elementów małej architektury, zbudowane zostaną m.in. altanki, wiaty, tarasy widokowe, plac zabaw, miejsca na ogniska, ogólnodostępne toalety. Dodatkowo będzie wykonana iluminacja części istniejących ścieżek oraz zieleni wysokiej. Wyremontowane zostaną domek japoński oraz szałas pasterski.

Inwestycja za niemal 57 mln zł

Zakończenie inwestycji, obejmującej rewitalizację pałacu, dworu, oranżerii, spichlerza oraz przeprowadzenie prac na terenie ogrodu, planowane jest na październik 2023 r. Koszt tych prac, blisko 57 mln zł, zostanie pokryty z budżetu województwa.

W kolejnych latach planowana jest modernizacja następnych obiektów, m.in. mleczarni, obory, stodoły, odrestaurowanie mauzoleum i stajni.

Ze względu na rewitalizację pałacu, biuro administracji Ogrodów Przelewice zostało przeniesione do byłego schroniska. Obiekt jest wyraźnie oznaczony, położony przy parkingu kasy biletowej Ogrodów.

Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej to samorządowa instytucja, która od 2021 r. w Przelewicach prowadzi działalność w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego Pomorza Zachodniego. Działa w powstałym w XIX wieku historycznym parku oraz licznie zachowanych zabudowaniach folwarku. Całość, ze względu na swoją wyjątkowość oraz unikalne walory historyczne, a także stan zachowania, została na przestrzeni ostatnich czterdziestu lat wpisana do wojewódzkiego rejestru zabytków. Przelewicki Ogród Dendrologiczny to perła przyrodnicza Pomorza Zachodniego i jeden z najcenniejszych obiektów przyrodniczych w Polsce. Bogata kolekcja drzew i krzewów ze strefy klimatu umiarkowanego całego świata na powierzchni 30 ha przyciąga tysiące turystów.

oprac. bk – źródło: Biuro Prasowe UMWZ, Ogrody Przelewice

fot., wizualizacje: Biuro Prasowe UMWZ, Ogrody Przelewice

Poprzedni artykułKonkurs PTTK. Młodzi turyści nagrodzeni
Następny artykułNSH. Architektura kolegiaty NMP oczami współczesnego architekta


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj