Jest decyzja z Brukseli. Mamy to!

0

Komisja Europejska zatwierdziła program Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. To ważna decyzja, na którą czekał region od kilku miesięcy. Poprzedziły ją niełatwe negocjacje z Brukselą. 

Dokument ze wszystkimi załącznikami został przekazany do Komisji Europejskiej pod koniec października. Wszystko po to, by jeszcze w 2022 roku została wydana decyzja zatwierdzająca program. I tak się stało. W środę, 7 grudnia otrzymaliśmy ważną dla Pomorza Zachodniego decyzję z Brukseli. To z kolei umożliwi w kolejnym roku uruchomienie programu.

Wartość programu szacowana jest na ponad 7 miliardów złotych.

– To ważny dzień dla mieszkańców Pomorza Zachodniego, który otwiera kolejne możliwości do realizacji mądrych inwestycji rozwijających województwo zachodniopomorskie. Ta perspektywa będzie inna, mamy sporo pracy, ale jesteśmy do niej dobrze przygotowani  – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Podobnie, jak jest to w tej perspektywie finansowej, budżet nowego programu  będą tworzyć środki na inwestycje pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego. Z tej części dofinansowywane są projekty w obszarze rynku pracy, edukacji czy włączenia społecznego. Środki będą inwestowane, jak do tej pory, w gospodarkę, ale też w nowej perspektywie rozwijane będą inteligentne i tradycyjne branże regionu, a także działalność B+R. Prowadzone działania mają także zwiększyć dostępność e-usług dla mieszkanek i mieszkańców regionu.  Wciąż do ważnych przedsięwzięć  należeć będą projekty środowiskowe. Pomorze Zachodnie, choć należy do jednych z najbardziej ekologicznych regionów w Polsce, dalej stawia na tę sferę.

Kształt przekazanego programu do Komisji Europejskiej został wypracowany we współpracy z wieloma środowiskami i gremiami w zgodzie z zasadą partnerstwa. Partnerzy z poziomu samorządów lokalnych i innych instytucji publicznych, partnerzy społeczno-gospodarczy, partnerzy reprezentujący społeczeństwo obywatelskie oraz organizacje badawcze i uczelnie – zaangażowani zostali w prace nad określeniem zakresu i kierunków interwencji FEPZ na bardzo wczesnym etapie prac.

(r)

fot. gov.pl

Poprzedni artykułPiwnica TPS. Zagra Kaper Quartet
Następny artykułNowa droga w Wapnicy odebrana


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj