Kosmos na wyciągnięcie ręki

0

Lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików. Astronomia, fizyka, chemia i biologia, a także projekcje gwiezdne. Widowiska i programy popularno-naukowe, przeznaczone dla każdej z grup wiekowych. To wszystko odbywać się będzie w sercu Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie, czyli planetarium, które aspiruje do bycia jedną z największych atrakcji w mieście i regionie.

Pierwszy pokaz już się odbył (11.01.). W wydarzeniu uczestniczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz oraz członkini zarządu Anna Bańkowska.

Goście obejrzeli film „Daleko stąd. Poszukiwanie światów poza Układem Słonecznym” w reżyserii Marca Horata. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, zastosowanym w planetarium, pokaz odbył się w rozdzielczości 8K.

– Morskie Centrum Nauki powstało z pragnienia mieszkańców Pomorza Zachodniego, którzy chcieli podkreślić morskość miasta i tej ziemi. Kiedy nadszedł czas podejmowania decyzji, nastąpiło zderzenie z możliwościami ówczesnej perspektywy unijnej, w ramach której nie można było budować muzeów. Wówczas nieoceniona okazała się wizja śp. prof. Jerzego Stelmacha, który chciał poświęcić część obiektu nauce. Morskość jest immanentnie związana z naszym regionem, a stworzenie centrum nauki poświęcone tej dziedzinie mocno wpisuje się w naszą tożsamość. Atrakcyjna forma przekazywania wiedzy z pewnością przyniesie efekt w postaci pasji młodych ludzi do żeglowania, podjęcia studiów na Politechnice Morskiej, ale też zainteresowania fizyką, matematyką czy astronomią. Jestem pewien, że prezentowane dziś po raz pierwszy planetarium będzie nie tylko sercem projektu, ale też miejscem, które pokochają dzieci i młodzież. Będzie miejscem, które zainspiruje wielu do poznawania świata. Dziś mogę powiedzieć, że Morskie Centrum Nauki będzie gotowe na przyjęcie pierwszych gości w maju. Nie mam wątpliwości, że będzie to kolejny charakterystyczny punkt na mapie Szczecina i kolejny powód, dla którego turyści będą chcieli tu przyjechać – mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

Będą „podróże” do odległych zakątków kosmosu, wnętrza Ziemi czy na dno oceanów

Kula planetarium ma średnicę 13 metrów i powierzchnię 531 m2. Grubość ścian wynosi 30 cm. Do jej wykonania potrzeba było 160 m3 betonu. Kula zawieszona jest na szkieletowej konstrukcji budynku w taki sposób, by sprawiać wrażenie unoszącej się w powietrzu bez podparcia. W jej wnętrzu przewidziano również miejsce na niewielką scenę, na której można organizować występy artystyczne. Planetarium pomieści 41 widzów.

Prezentowane tam będą m.in. programy popularno-naukowe przeznaczone dla każdej z grup wiekowych. Będą również pokazy z użyciem specjalnego programu symulacyjnego do projekcji gwiezdnych. Da to możliwość przyjrzenia się z bliska każdemu znanemu obiektowi znajdującemu się w kosmosie. System obsługi pozwoli na to, by widz sam przejął sterowanie pokazem, zabierając ze sobą w kosmiczną wyprawę pozostałych obserwatorów.

Jedną z ciekawszych form prezentowanych w planetarium będą pokazy przygotowane w technologii 3D. Widz takiego wydarzenia ulega złudzeniu, że znajduje się w centrum akcji. Dzięki urządzeniom i oprogramowaniu widzowie będą mogli „podróżować” nie tylko do odległych zakątków kosmosu, ale także do wnętrza Ziemi czy na dno oceanów.

To jedyny w Polsce tego typu obiekt dysponujący systemem Voting Box, zamontowanym w fotelach. System ten umożliwia głosowanie, np. przeprowadzanie ankiet wśród widzów.

Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników

Planetarium MCN ma jeden z najnowocześniejszych systemów, w skład którego wchodzi cyfrowy system projekcyjny „full dome” 3D o rozdzielczości 8K złożony z pięciu projektorów, dziesięciu komputerów generatorów obrazu z oprogramowania SkyExplorer oraz wysokiej klasy systemu audio. Obraz wyświetlany jest na aluminiowym ekranie projekcyjnym o średnicy 10 m w technologii Ultreia Steam.

Mózgiem systemu planetaryjnego jest oprogramowanie SkyExplorer, które umożliwia prezentację pokazów astronomicznych, filmów popularno-naukowych, grafik 3D tworzonych w czasie rzeczywistym. Oprogramowanie oferuje nieograniczony dostęp do katalogów i baz online: ciał niebieskich, planet, supernowych, egzoplanet, pulsarów, asteroidów, komet, kwazarów, naturalnych i sztucznych satelitów oraz wielu innych obiektów. Dzięki zaawansowanej technologii istnieje możliwość oglądania konstelacji czy astronomicznych punktów orientacyjnych. Możliwy jest lot statkiem kosmicznym oraz obserwacja łazików i lądowników. To narzędzie edukacyjne o szerokim spektrum tematycznym, które oprócz pokazów astronomicznych oferuje widowiska dotyczące biologii, chemii, geografii czy oceanografii. Daje ono możliwość prowadzenia lub uczestniczenia w sesjach pomiędzy innymi planetariami oraz wymianę danych między jednostkami naukowymi.

Inwestycja ta zrealizowana została przez konsorcjum firm AB Mikro i RSA Cosmos – francuskiego potentata w wyposażaniu tego typu obiektów. Jej koszt to 5,8 mln zł.

Otwarcie Morskiego Centrum Nauki, dofinansowanego środkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaplanowano na maj 2023 r.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułMłodzi dla bezpieczeństwa. Będą zbierać niepotrzebne odblaski dla seniorów
Następny artykułStargardzianka kierowała bez uprawnień, mając 1,5 promila alkoholu. Jazdę zakończyła w policyjnej celi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj