„Spotkania w przyrynkowej kamienicy”. Katastrofy jądrowe

0

W czwartek, 30 marca o godz. 16:30 w Muzeum Archeologiczno-Historycznym przy Rynku Staromiejskim ruszy cykl spotkań pn. „Spotkania w przyrynkowej kamienicy”.

Pierwszy wykład „Atomowe światło latarni. Katastrofy jądrowe w kombinacie plutonowym Majak na południowym Uralu” wygłosi dr hab. Grzegorz Kiarszys, prof. Uniwersytetu Szczecińskiego.

Grzegorz Kiarszys – archeolog, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie pracownik w Katedrze Archeologii Uniwersytetu Szczecińskiego. Specjalista ds. archeologii i ochrony dziedzictwa kulturowego w polskiej strefie odpowiedzialności w Iraku w 2005 r. Uczestnik badań archeologicznych w Irlandii i Irlandii Północnej, Danii, a także badań ratowniczych na obszarze Dolnego Śląska i ziemi lubuskiej. W latach 2018-2019 realizował grant „Radzieckie magazyny głowic atomowych w Polsce. Pomiędzy dziedzictwem a zapomnieniem. Perspektywa archeologiczna” dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oto próbka tego, o czym będzie mówił Grzegorz Kiarszys: „26 stycznia 1965 r. satelita szpiegowski CIA z programu KH-7 GAMBIT podczas misji nr 4015 wykonał nad południowym Uralem serię wysokorozdzielczych fotografii. System ten był zaprojektowany z myślą o obserwacji priorytetowych obiektów wojskowych, takich jak lotniska strategiczne, wyrzutnie pocisków międzykontynentalnych, zakłady przemysłu zbrojeniowego oraz instalacje nuklearne. Podczas tej misji na południowym Uralu trwała zima. W nocy słupek rtęci od wielu miesięcy spadał tam poniżej –20°C. Nic więc dziwnego, że wszystkie okoliczne jeziora, były pokryte grubą taflą lodu. Wszystkie, poza jednym… Jezioro Kyzyłtasz, położone około 10 km na wschód od miasta Kysztym, z jakiegoś powodu nie zamarzało, a nad jego wschodnim brzegiem unosiła się para wodna…”.

MAH zaprasza. Wstęp bezpłatny.

(r)

Poprzedni artykuł„Emocje” Elżbiety Woźniak w Bramie Wałowej
Następny artykułBadanie wzroku uczniów w ramach kampanii #MojaSzkołaZdrowaSzkoła


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj