Jak jest z zachodniopomorskim powietrzem?

0

Blisko 4 tys. przestarzałych pieców zniknęło w 2022 r. z zachodniopomorskiego krajobrazu. To dane płynące ze sprawozdań gmin składanych do Urzędu Marszałkowskiego z realizacji programów ochrony powietrza. Z dokumentów, które trafią teraz do Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WIOŚ, wynika, że mimo utrzymującego się trendu na wymianę kopciuchów, nadal w tej materii jest wiele do zrobienia.

Pomorze Zachodnie od lat aspiruje do bycia najbardziej zielonym zakątkiem Polski. Region jest liderem w produkcji energii z OZE. Samorząd województwa – ze wsparciem Unii Europejskiej – wdrożył własny Zachodniopomorski Program Antysmogowy, współpracuje też z organizacjami pozarządowymi na rzecz edukacji ekologicznej. Ponadto w kilkunastu miejscach w województwie powstały ekomurale, a środki Urzędu Marszałkowskiego pozwoliły na wsparcie misji smogowych w zachodniopomorskich miastach.

– Jak wskazują statystyki zgromadzone do końca ub.r. w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, w województwie zachodniopomorskim jest prawie 500 tys. instalacji grzewczych. Ponad 240 tys. to kotły gazowe, blisko 150 tys. to kotły wytwarzające ciepło przy spalaniu paliw stałych, a 102 tys. to elektryczne urządzenia grzewcze. Nadal sporo jest jeszcze kotłów poniżej 3. klasy, czyli przestarzałych pieców odpowiedzialnych za emisję najbardziej szkodliwych zanieczyszczeń – informuje Biuro Prasowe UMWZ.

W 2022 r. udało się zlikwidować na Pomorzu Zachodnim 3788 kopciuchów. Samorządy i mieszkańcy wymieniali je najczęściej na ogrzewanie gazowe, a w dalszej kolejności na pompy ciepła, ogrzewanie biomasą oraz ogrzewanie elektryczne. Przeprowadzono także termomodernizację w budynkach o powierzchni blisko 90 tys. mkw. Wdrożone działania kosztowały ponad 100 mln zł, z czego 14 mln zł stanowiły fundusze unijne. Dzięki podjętym czynnościom udało się zredukować emisje pyłu PM 10 na poziomie 143,95 Mg, pyłu PM 2 na poziomie 142,09 mg i beznzo(a)pirenu o 70,17 kg.

To szczególnie istotne wobec obowiązującej od 2018 r. uchwały antysmogowej. Zgodnie z jej zapisami od 1 maja 2019 r. zakazane jest na terenie województwa zachodniopomorskiego stosowanie paliw stałych tj. paliw niesortowanych, mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem, węgla brunatnego czy paliw niespełniających wymagań jakościowych.

W 2022 r. przeprowadzono prawie 4,1 tys. kontroli, których celem było sprawdzenie, na ile przepisy przestrzegane są przez mieszkańców. Naruszenia prawa ujawniono w ponad 800 przypadkach. Wystawiono 218 mandatów, a 8 spraw znalazło swój finał w sądzie.

Działanie inwestycyjne na rzecz ochrony środowiska wspomagane były rozmaitymi wydarzeniami edukacyjnymi. Mają one za zadanie podnosić świadomość ekologiczną mieszkańców regionu i przekonywać ich, że to, czym oddychamy, ma istotny wpływ na nasze zdrowie.

W sumie w ubiegłym roku na terenie zachodniopomorskich gmin i powiatów udało się zorganizować aż 1200 takich przedsięwzięć.

(r)

fot. https://samorzad.gov.pl/web/gmina-mokobody/wazne-informacje-o-wymianie-kopciuchow

Poprzedni artykułNiedługo po SP 3 – łącznikiem
Następny artykułPowstaje naukowy plac zabaw – m.in. z wieżą oblężniczą i stacją meteorologiczną  


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj