Wojewódzkie Igrzyska Lekkoatletyczne Osób Niepełnosprawnych. Zabawa, integracja, rywalizacja

0

Rok w rok w Stargardzie, głównie na stadionie lekkoatletycznym przy ul. Sportowej 1, organizowane są Wojewódzkie Igrzyska Lekkoatletyczne Osób Niepełnosprawnych. Nie inaczej było w tym roku. 28. edycja tych igrzysk zgromadziła ok. 100 osób z różnymi niepełnosprawnościami. Nie przeszkodziły one w zabawie, integracji i rywalizacji.

Tradycyjnie o oprawę muzyczną wydarzenia zadbała grupa ze Stargardzkiej Orkiestry Dętej. Pamiętano też o ceremoniale olimpijskim – był hymn Polski, wciągnięcie flagi olimpijskiej na maszt, hymn olimpijski, zapalenie znicza, wypuszczenie gołębi, odczytanie apelu olimpijskiego.

Zebranych przywitała przewodnicząca zarządu stargardzkiego Koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Mirosława Makarska-Banaszak.

Zanim rozpoczęły się konkurencje sportowe, był występ zespołu z WTZ Pasja, gry i zabawy integracyjne, poczęstunek przygotowany przez ZAZ Centralna Kuchnia, bańki mydlane, prezentacja policyjnego motoru i pokaz szkolenia psa policyjnego.

– To piękne wydarzenie, w którym biorą udział piękni ludzie. Ich radość, pasja i niezwykle pozytywna energia udziela się wszystkim. Swoją postawą pokazują nam, że każdy może walczyć z własnymi słabościami, wzmacniając kondycję fizyczną i kształtując hart ducha. Jednocześnie to wielkie święto przyjaźni i wzajemnego szacunku – mówił prezydent Rafał Zając.

W tegorocznych igrzyskach uczestniczyło 15 drużyn – ze Stargardu (Warsztat Terapii Zajęciowej, ZAZ Centralna Kuchnia, Środowiskowy Dom Samopomocy), Świnoujścia (WTZ), Dzwonowa (WTZ),  Szczecina (WTZ), Kamienia Pomorskiego (WTZ), Szczecina Płoni (WTZ), Nowogardu (WTZ), Nowielina (WTZ), Mechowa (WTZ), Trzebiatowa (WTZ), Choszczna (ŚDS), Mielęcina (ŚDS), Krzęcina (ŚDS).

Wszystkim im pomagali wolontariusze – uczniowie Zespołu Szkół nr 2.

Na każdą z drużyn czekały następujące konkurencje: bieg na 60 m, skok w dal, rzut piłką lekarską w tył znad głowy, rzut piłeczką palantową. Nikt się nie oszczędzał.

Oto zwycięzcy:

– bieg na 60 m: Natalia Rudecka (ŚDS Mielęcin), Rafał Myśliński (ŚDS Choszczno);

– rzut piłką palantową: Daria Kowalczyk (ZAZ Stargard), Rafał Myśliński (ŚDS Choszczno);

– rzut piłką lekarską: Ewa Leks (WTZ Świnoujście), Rafał Myśliński (ŚDS Choszczno);

– skok w dal: Natalia Rudecka (ŚDS Mielęcin), Piotr Gajda (ŚDS Mielęcin).

Na koniec tradycyjnie wszyscy na boisku złapali się za ręce, tworząc krąg przyjaźni.

Organizatorem igrzysk było Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną – Koło w Stargardzie. Wydarzenie zostało dofinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego.

bk

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułCzasowe zamknięcie DK10 w Mirosławcu. Uwaga na objazdy
Następny artykułMAH szykuje się do Stargardzkiego Korowodu Dziejów


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj