Portal Przedsiębiorcy wystartował! Pomoc warta 1,9 mln zł dla około 200 firm w regionie

0

Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego stworzył innowacyjne narzędzie wsparcia lokalnych firm. Będzie to pomoc „szyta na miarę”, całkowicie bezpłatna i obejmująca różne obszary działalności przedsiębiorstw – marketing, księgowość, prawo gospodarcze i podatkowe, e-commerce.

Nowatorski projekt skierowany do małych i średnich firm z Pomorza Zachodniego przedstawił w poniedziałek marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz – tuż przed uruchomieniem Portalu Przedsiębiorcy, które zaplanowano na godz. 15.

– Zachodniopomorscy przedsiębiorcy są naszymi naturalnymi partnerami. Bardzo zależy nam na tym, aby rosły małe i średnie firmy. Żeby kreować nowe mikrofirmy, startupy – mówił Olgierd Geblewicz.

Marszałek wyjaśnił, że na ten cel Województwo Zachodniopomorskie przeznacza duże środki z Funduszy Europejskich. I są to nie tylko tzw. granty bezpośrednie na realizację inwestycji czy instrumenty finansowe dające możliwość zaciągania pożyczek na budowanie i rozwój firm.

Narzędzie do bycia przedsiębiorczym

– Od pewnego czasu regularnie dostarczamy coś, co jest motywacją do bycia przedsiębiorczym, kreatywnym, innowacyjnym. To jest oferta, z której najczęściej korzystają najmłodsi przedsiębiorcy albo osoby, które dopiero chcą założyć firmę – podkreślił Olgierd Geblewicz. – Dzisiaj wypuszczamy kolejne narzędzie i liczymy na pozytywny odzew. Portal Przedsiębiorcy to nie tylko doradztwo, ale też konkretne usługi specjalistów, z których skorzysta około 200 zachodniopomorskich firm. Taki cel minimum sobie założyliśmy.

Marszałek wyjaśniał, że dzięki Portalowi będzie można skorzystać z profesjonalnej pomocy w dziedzinie np. doradztwa podatkowego.

– Z taką inicjatywą zgłosili się do nas pracodawcy rok temu, kiedy wprowadzano eksperyment podatkowy, który dosyć zabawnie nazwano Polskim Ładem. I każdy przedsiębiorca miał prawo się w tym chaosie podatkowym i prawnym pogubić – przypomniał Olgierd Geblewicz.

Duże przedsiębiorstwa mogą liczyć na wsparcie firm doradczych, wyspecjalizowanych kancelarii – mniejszych, początkujących na to nie stać.

– Dzięki naszemu portalowi będzie można otrzymać usługi doradcze w zakresie podatków, prawa finansowego, rozwoju e-commerce, marketingu – wyliczał marszałek.

Pomoc będzie „szyta na miarę”

Jak sięgnąć po tę pomoc? Wystarczy zarejestrować się na https://portalprzedsiebiorcy.wzp.pl/

– Portal jest bardzo prosty w obsłudze, intuicyjny. Zarejestrowanie firmy w systemie zajmie kilka minut. Bez wychodzenia z domu – mówiła Sylwia Kujawska, koordynatorka projektu w Urzędzie Marszałkowskim. – Po zarejestrowaniu konta i zweryfikowaniu przez operatora, przedsiębiorca będzie mógł skorzystać z sześciu głównych grup tematycznych doradztwa i dziesięciu tematów usług.

Pomoc będzie „szyta na miarę”, dostosowana do potrzeb firmy. Może to być szkolenie dla grupy pracowników, konsultacja ze specjalistą prawa podatkowego, udoskonalenie strony internetowej albo np. profesjonalna sesja fotograficzna produktów.

Przedsiębiorca samodzielnie dokona wyboru formy wsparcia, w ramach przydzielonego limitu punktowego (10 350). Punkty należy rozumieć jak złotówki, bo właśnie na 10 350 zł określono wartość wsparcia dla jednej firmy.

W procesie rejestracji obowiązuje zasada kto pierwszy, ten lepszy.

Doradztwo, usługi, jak i warsztaty będą bezpłatne

– Zachęcamy do korzystania. Jako operator jesteśmy w pełnej gotowości! – zapewniła Justyna Ratajczak ze Startup Academy, która zabezpiecza wykonawstwo projektu. – Zarejestrowani w Portalu Przedsiębiorcy mogą skorzystać z szeregu firm, doradców z kilku czy kilkunastoletnim doświadczeniem, które pracują z przedsiębiorcami w całej Polsce. Są to osoby, który będą w stanie pomóc rozwiązać problem, znaleźć rozwiązanie, poszukać ścieżek rozwoju. Poszukać też możliwości, w jaki sposób na terenie województwa zachodniopomorskiego rozwinąć przedsięwzięcie.

Co ważne, oprócz przedsiębiorców z Portalu mogą skorzystać również Ci, którzy dopiero planują rozpoczęcie działalności gospodarczej na terenie województwa zachodniopomorskiego. Do nich skierowana będzie oferta warsztatów grupowych dotyczących formalno–prawnych zagadnień związanych z rozpoczęciem działalności. Tam otrzymają wskazówki na temat tego, jak stworzyć pierwszy model biznesowy.

Zarówno doradztwo, usługi, jak i warsztaty będą bezpłatne. Stanowią pomoc de minimis dla przedsiębiorców.

Województwo Zachodniopomorskiego na realizację tego projektu przeznaczyło prawie 1,9 mln zł.

– Portal Przedsiębiorcy to nowa e-usługa. Nasze województwo chce wyróżniać się realizacją projektów e-usług. Większość zadań, większość spraw będzie można zrealizować drogą elektroniczną – wyjaśniał Michał Durka, odpowiedzialny za Budowę Regionalnej Infrastruktury Informacji Przestrzennej WZ. – System jest zbudowany w sposób modułowy. Mamy możliwość jego rozbudowy.

(r), fot. – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułPomogą osobom uzależnionym od alkoholu
Następny artykułWypadek przy pracy w Backer OBR. Transport poszkodowanego do szpitala helikopterem LPR


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj