Mieszkanie wytchnieniowe w Stargardzie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji

0

Dzięki unijnemu wsparciu Stargard mógł wyremontować i wyposażyć ponad 100-metrowe mieszkanie oferujące opiekę wytchnieniową. To jedno z 5 takich miejsc na Pomorzu Zachodnim, które powstaje w ramach działań Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu  Marszałkowskiego.

Za koordynację działań w tym miejscu odpowiedzialne jest Szczecińskie Stowarzyszenie Złoty Wiek. Oficjalnie zaczęło działać w piątek. Już czeka na pierwszych podopiecznych.

Trzypokojowe mieszkanie w Stargardzie mieści się na parterze budynku przy ulicy ul. Konopnickiej 23. Ma 107 m kw. i jest to jedno z pięciu takich miejsc, które powstaje w naszym województwie w ramach projektu Region Dobrego Wsparcia. Za jego realizację opowiada ROPS Urzędu Marszałkowskiego (lider projektu). Takie mieszkanie – oferujące opiekę wytchnieniową – od ubiegłego roku funkcjonuje w Łobzie. Do końca marca zrealizowano w nim 2374  godzin opieki. Pozostałe lokalizacje to: Rzyszczewo (gm. Sławno), Podgrodzie (pow. policki) oraz Myślibórz.

Opieka świadczona od lipca

– Takimi działaniami pokazujemy, jak tworzyć usługi społeczne w partnerskiej współpracy lokalnych samorządów i NGO-sów, przy jednoczesnym mądrym wykorzystaniu środków unijnych. Udaje nam się to dzięki otwartości i zaangażowaniu naszych partnerów, za co serdecznie dziękuję – mówi o całym przedsięwzięciu marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Opieka w mieszkaniu przy ul. Konopnickiej świadczona będzie od lipca przez Szczecińskie Stowarzyszenie Złoty Wiek. UM w Stargardzie zabezpieczył finansowanie na nią ze środków programu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej „Opieka wytchnieniowa”. Ponadto Urząd Marszałkowski planuje również ogłosić konkurs dla organizacji pożytku publicznego na świadczenie usługi jako uzupełnienie działań prowadzonych w ramach projektu Region Dobrego Wsparcia.

Najwyższa jakość opieki

– W Stargardzie jesteśmy w stałym kontakcie z opiekunami osób o szczególnych potrzebach. Oni każdego dnia oddają siebie innym. Mamy pełną świadomość tego, jak bardzo takie mieszkanie będzie im przydatne. Więzi tych ludzi z ich podopiecznymi są bardzo silne, a decyzja o powierzeniu bliskiego innym, nawet na krótki czas, często bywa niełatwa. W tym miejscu, w komfortowych warunkach, zapewniona będzie jednak najwyższa jakość opieki ze strony wykwalifikowanej kadry. Bliscy osób o szczególnych potrzebach w pełnym spokoju odpoczną więc od codziennych trudów. Załatwią niezbędne sprawy, odetchną, zadbają o swoje zdrowie i kondycję – mówi Ewa Sowa, zastępczyni prezydenta Stargardu.

Koszt przystosowania mieszkania, a więc remont i wyposażenie wraz z infrastrukturą smart dom to prawie 300 tys. zł i finansowany był z unijnych środków.

Pomocna sztuczna inteligencja

Bezpośrednio za utworzenie ww. mieszkań odpowiadała Fundacja Nauka dla Środowiska. Każde z mieszkań docelowo będzie wyposażone w infrastrukturę domów inteligentnych. Ta funkcjonalność to możliwość monitoringu i sterowania wszystkimi mediami (gaz, prąd, woda), zarządzanie urządzeniami elektronicznymi oraz wprowadzenie czujników monitoringu bazujących na technologii LiDAR.

Piotr Jaśkiewicz, prezes Fundacji, tak tłumaczy zastosowanie innowacyjnych rozwiązań: – Algorytmy sztucznej inteligencji zamieniają wszystko to, co się dzieje w mieszkaniu, na chmurę punktów i pozwalają monitorować zachowania w mieszkaniu przez 24h na dobę, nie stosując kamer i mikrofonów. Daje to poczucie komfortu i prywatności użytkownikom mieszkania. Jednocześnie, w razie nagłych wypadków, pozwala bardzo szybko powiadomić instytucję, która zarządza mieszkaniem.

Jak skorzystać z pomocy wytchnieniowej?

Jednocześnie w mieszkaniu z oferowanej całodobowej pomocy, będą mogły korzystać 4 osoby. Pobyt ma trwać do 14 dni. W tym czasie opiekunowie będą mogli wykorzystać ten czas na odpoczynek czy załatwienie najpotrzebniejszych spraw.

– Taka forma wsparcia dla rodzin osób z niepełnosprawnością oraz niesamodzielnych to nieoceniona pomoc – mówi przewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina, która uczestniczyła w oficjalnym otwarciu mieszkania.

Osoby zainteresowane tym działaniem powinny kontaktować się z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Stargardzie przy ul. Warszawskiej 9A od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 15.00 (tel. kontaktowy 91 578 45 77) lub elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Aby skorzystać ze wsparcia wytchnieniowego, opiekun osoby niepełnosprawnej powinien złożyć Kartę zgłoszeniową wraz z kopią aktualnego orzeczenia o znacznym stopniu niepełnosprawności bądź orzeczenia równoważnego (oryginał do wglądu osobistego osoby przyjmującej zgłoszenie).

(r), fot. – Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułObwodnica Sianowa w ciągu S6 oddana do ruchu  
Następny artykułWybrali najlepsze zdjęcie z rowerem


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj