Nowe pociągi dla Pomorza Zachodniego ze specjalnymi udogodnieniami

0

Szersze fotele dla kobiet w ciąży, wydzielone miejsca dla osób ze spektrum autyzmu, więcej stanowisk na rowery, poszerzone drzwi, fluorescencyjne piktogramy – to tylko niektóre z nowości w pociągach zamówionych przez Województwo Zachodniopomorskie. Dostawa czterech pojazdów ma zostać zrealizowana do listopada 2025 r. Wartość kontraktu – ponad 130 mln zł.

– Mamy najnowocześniejszą w Polsce flotę do obsługi regionalnych przewozów kolejowych, a realizowane teraz zamówienie potwierdza naszą pozycję lidera – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W piątek, 14 lipca br. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podpisał umowę z Newag SA na dostawę czterech nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Zamówione pojazdy (o oznaczeniu fabrycznym 31WE bb) mają pojawić się na torach do listopada 2025 r. Będą przystosowane do jazdy dwukierunkowej, z prędkością eksploatacyjną min. 160 km/h, i wyposażone w najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa, klimatyzację, wi-fi, dwie toalety oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnością.

W pojazdach zaplanowano 154 stałe miejsca do siedzenia, 36 uchylnych oraz 273 miejsca do stania, a także 16 stanowisk do przewozu rowerów. Wcześniej standardem było 10 miejsc. W przedsionkach będą kosze do segregacji odpadów, a w środkowych członach pojazdu zaprojektowano podwójne drzwi, żeby łatwiej wsiadało się z wózkiem czy rowerem. Ta przestrzeń będzie oznaczona fluorescencyjnymi piktogramami, by wejścia były dobrze widoczne również po zmroku.

Nowością w tych pociągach będzie 16 szerszych miejsc przeznaczonych np. dla kobiet w ciąży. Poszerzone fotele poprawią komfort podróży również osób z niepełnosprawnościami. W przedniej części składu zaprojektowano wydzielone, podwyższone miejsca dla osób ze spektrum autyzmu. Na szybach będzie specjalna okleina, a na blacie stolika – gra planszowa o stonowanej kolorystyce. Obsługa pojazdu będzie miała też możliwość przygaszenie świateł w tej części pojazdu. To ma zapewnić komfort podróży, spokój, wyciszenie.

– Kupujemy pojazdy, które mają być nie tylko niezawodne, bezpieczne, wygodne, ale też posiadać udogodnienia dla osób ze specjalnymi potrzebami – podkreśla marszałek.

Dzięki tym zakupom tabor kolejowy, należący do samorządu województwa, będzie jeszcze nowocześniejszy. Teraz flota Pomorza Zachodniego liczy w sumie 74 pojazdy, w tym 40 elektrycznych Impulsów i 12 hybryd.

Kolejne nowe EZT-y dostarczy nowosądecki Newag. Umowa przewiduje zamówienie podstawowe (4 pojazdy, które mają zostać dostarczone do listopada 2025 r.) i opcję (plus 4). Zatem w kolejnych latach na zachodniopomorskich torach może się pojawić aż osiem nowiutkich elektryków.

Zakres i tempo wymiany floty zależy oczywiście od finansów. Cztery EZT-y kosztują ponad 130,7 mln zł brutto.

Zakup pociągów ma być dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w wysokości do 85 proc. wartości zamówienia.

Pojazdy, których właścicielem jest samorząd województwa, są użytkowane przez Polregio. Pociągi z logo Pomorza Zachodniego wyruszają w trasę nawet 270 razy dziennie, przewożąc tysiące pasażerów. W 2022 roku z usług kolei regionalnych na Pomorzu Zachodnim skorzystało przeszło 7,5 mln osób. To największa liczba pasażerów od ponad 10 lat.

(r), wizualizacje – źródło: Biuro Prasowe UMWZ

Poprzedni artykułCoolturalne Wakacje 2023. Film i bardzo dużo ostrej muzyki na żywo
Następny artykułSBO 2024. Ostatni dzień na Twój głos


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj