Pamięci Grzegorza Grzyba: przejazd kolarzy STC do grobu, wspomnienie Perkiego, złożenie kwiatów, solo bębny

0

Znamy szczegóły niedzielnego koncertu pn. I Festiwal pod Gwiazdami – Pamięci Perkiego – równo w 5. rocznicę śmierci artysty. Znakomity perkusista Grzegorz Grzyb zginął w wypadku drogowym 23 lipca 2018 roku.

O 17:45 – zbiórka cyklistów pod bramą główną cmentarza i przejazd do grobu Grzegorza Grzyba (Stargardzkie Towarzystwo Cyklistów). Grzegorz Grzyb spoczywa na cmentarzu komunalnym przy ul. Kościuszki (stary cmentarz) – sektor C14, rząd 02, grób 16. Proponuje się wejście od ul. Jesiennej (os. Letnie). Wejście od bramy głównej cmentarza przy ul. Kościuszki – 13 alejka w  prawo.

Jest prośba, by nie proponować i nie ustawiać przybyłych przy grobie do wspólnego zdjęcia.

O 18:00 – spotkanie przy grobie Grzegorza Grzyba. Zmarłego wspomni Norbert Śliwa. Złożenie kwiatów i zniczy przez przedstawicieli Prezydenta Stargardu, SCK, STC. Solo bębny przy grobie wykona Mateusz Śliwa – stargardzianin, ostatni uczeń Grzegorza Grzyba, stypendysta Prezydenta Stargardu, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Na zakończenie kilka słów powie Piotr Chmielewski, przyjaciel muzyka, który wspólnie ze Stargardzkim Towarzystwem Cyklistów, w tym z Grzegorzem Grzybem, z miłości do kolarstwa przemierzyli tysiące kilometrów.

O 18:15 zakończenie i udanie się do Teatru Letniego. O 18:45 usłyszymy Grzegorza Grzyba (odtworzenie nagrania).

O 19:00 rozpocznie się koncert. Na scenie pojawi się Krzysia Górniak Quartet. Krzysia Górniak zagra kompozycje, jakie zostały wydane na dwóch ostatnich płytach „Moments” (2016) i „Memories” (2020). Zespół prezentuje nowoczesne oblicze jazzu z elementami smooth. Duży ładunek emocjonalny łączy się w ich muzyce z głębią przekazu, a śpiewne i liryczne tematy, nasycone nostalgicznymi obrazami, przeplatają się z żywiołowymi fragmentami. Miejscami pobrzmiewają elementy polskiej muzyki ludowej oraz world music. Obok Krzysi Górniak na scenie zobaczymy Agę Derlak, Michała Jarosa i Sebastiana Kuchczyńskiego.

Ok. 20:20. Grzesiek Grzyb lubił lody, dlatego w przerwie technicznej osoby obecne na koncertach będą mogli poczęstować się lodami gałkowymi.

Ok. 20:40. Koncert Kawuś Music Project dla Perkiego. Projekt powstał w 2016 roku z inicjatywy gitarzysty, producenta i managera zespołu – Norberta Śliwy. Zaprosił on do udziału w nim szczecińskich i stargardzkich muzyków, z którymi współpracował w Stargardzkiej Orkiestrze Jazzowej.
Zespół ma na swoim koncie debiutancki album pod tytułem „Jazz’a vu?” oraz koncerty u boku znanych jazzmanów polskich min. takich jak Adam Wendt, Grzegorz Grzyb i Maciej Fortuna czy europejskich: holenderskim trio jazzowym Rogier Telderman Trio oraz niemieckim Rainer Schnelle Trio. Trzykrotnie brał udział w zagranicznych festiwalach min. w Danii na Osterso Jazz Festival i Baltic Jazz Regatta. Od sierpnia 2017 roku z zespołem współpracuje również Tomasz Grabowy – basista m.in. najlepszej w Polsce fusion-jazzowej grupy Walk Away. Od 2021 roku z zespołem współpracuje także Mateusz Śliwa – stypendysta Prezydenta Stargardu, student wydziału perkusji Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, członek międzynarodowej Polsko-Izraelskiej Orkiestry Młodzieżowej UMFC Jerusalem Academy of Music and Dance.

Skład zespołu:
Michał Koniarski – trąbka, flugelhorn, kompozytor, aranżer
Norbert Śliwa – gitary, producent, kompozytor, manager
Tomasz Grabowy – gitara basowa (Walk Away)
Irena Kiełbasińska – fortepian, instrumenty klawiszowe
Mateusz Śliwa – perkusja, instrumenty perkusyjne
Przemysław Czaplicki – saksofon
Aleksandra Kruczek – śpiew, flet poprzeczny (gościnnie)

Zakończenie koncertu – ok. 22:00.

W trakcie koncertu dla przybyłych osób przygotowane zostały pączki i coca-cola. Jaka jest historia? Czemu Grzegorz Grzyb codziennie musiał zjadać kilka pączków i zapijać colą? O tym będą mówić ze sceny prowadzący. Niedzielne wydarzenia to nie tylko koncerty.

W Teatrze Letnim podczas I Festiwal Pod Gwiazdami. Pamięci Perkiego – w 5. rocznicę śmierci artysty będzie można obejrzeć wystawę poświęconą wybitnemu polskiemu perkusiście podchodzącemu ze Stargardu. Będą to fotografie nie tylko z ostatnich lat…

(r) – za: Maciej Dura-Pomarański/SCK

fot. Wikipedia

Poprzedni artykułAmfiteatr. Trybuny coraz widoczniejsze, trwają prace przy budynku sceny  
Następny artykułBłękitni Stargard. Grają sparingi


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj