Budowa S3 Świnoujście-Troszyn – zmiany organizacji ruchu

0

Między Świnoujściem a Troszynem trwa budowa 33 km drogi ekspresowej S3. Wprowadzane są kolejne zmiany organizacji ruchu, w ramach których kierowcy pojadą m.in. południową jezdnią S3 o długości 3,5 km na wschód od Wolina. Pozwoli to na rozbiórkę jezdni dotychczasowej DK3.

Na fragmencie S3, przechodzącym przez Woliński Park Narodowy, wykonywana jest nawierzchnia, a na całym odcinku trwają roboty mostowe. Budowa nowej trasy wiąże się z utrudnieniami, dlatego jadąc nad morze powinniśmy zarezerwować więcej czasu na przejazd i zachować szczególną ostrożność. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w przyszłym roku.

Roboty i tymczasowe organizacje ruchu

– Kierowcy wjeżdżając na budowaną S3 od strony Troszyna, już na samym początku odcinka muszą liczyć się z tymczasowymi organizacjami ruchu. W tym miejscu należy zjechać z DK3, by ominąć budowany wiadukt w rejonie m. Troszyn. Dalej kierowcy miną powstające przejścia dla zwierząt nad S3 i linią kolejową. W rejonie skrętu do m. Wiejkowo ruch jest skierowany na południową jezdnię nowej S3. Umożliwi to wykonanie kolejnych prac: budowę – w miejscu dotychczasowej jezdni DK3 – północnej jezdni drogi S3 – informuje Mateusz Grzeszczuk z GDDKiA O/Szczecin.

W miejscowości Recław kierowcy wrócą na dotychczasową DK3. Wprowadzona zmiana organizacji ruchu sprawi, że będzie można wyjechać z Wolina w kierunku Szczecina przez Recław, co ułatwi komunikację lokalną. Na odcinku za Wolinem kierowcy, jadąc jezdnią równoległą po południowej stronie budowanej S3, muszą pamiętać o dostosowaniu odpowiedniej prędkości do znajdujących się tam zakrętów. Fragmentem przyszłej jezdni S3 jedzie się również w rejonie MOP-u Dargobądz. Również przy miejscowości Dargobądz jedziemy wzdłuż budowanej S3 jezdnią równoległą.

Na odcinku biegnącym przez Woliński Park Narodowy nowa droga powstaje przy istniejącej DK3, ale – dla złagodzenia zakrętów – nowa jezdnia będzie prowadziła raz z jednej, raz z drugiej strony obecnej trasy. W tym miejscu występuje znaczący ruch pojazdów budowlanych, a także znajduje się wiele zjazdów na obszar prowadzenia robót. Jeszcze w wakacje planowane są tu kolejne zmiany organizacji ruchu. W rejonie Międzyzdrojów ruch odbywa się przez tymczasowe rondo. W weekendy pojawiają się spowolnienia ruchu i należy zachować szczególną ostrożność. Na odcinku Międzyzdroje – Świnoujście nowa trasa biegnie na północ od istniejącej, przez co budowa w mniejszym stopniu wpływa na ruch pojazdów. W rejonie osiedla Łunowo-Przytór w Świnoujściu trzeba ominąć budowany wiadukt. Dalsze zmiany organizacji ruchu napotkamy przed węzłem Świnoujście, gdzie od czerwca jedziemy jezdnią równoległą na południe od budowanej S3.

Świnoujście – Dargobądz, S3 Dargobądz – Troszyn

W sierpniu 2020 roku GDDKiA podpisała umowy na realizację ostatniego brakującego fragmentu drogi ekspresowej S3 na Pomorzu Zachodnim o długości 33 km. Odcinek Świnoujście – Dargobądz wykonuje firma Polaqua, a Dargobądz – Troszyn konsorcjum Polbud Pomorze (lider), PRD Nowogard i INTOP (partnerzy). Inwestycja jest realizowana w formule Projektuj i buduj.

Odcinek będzie miał długość 17 km. Rozpocznie się od połączenia z tunelem w Świnoujściu, w pobliżu terminala promów morskich, a zakończy na zachód od węzła Dargobądz. Na trasie powstaną 4 węzły drogowe – Świnoujście, Świnoujście LNG, Świnoujście Łunowo i Międzyzdroje. Wybudowanych zostanie również 10 wiaduktów i 2 estakady oraz kładka dla pieszych. Powstaną także przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym 2 przejścia górne o szerokości 50 metrów.

Odcinek będzie miał 16 km długości i obejmuje budowę węzła Dargobądz, a także Wolin Zachód i Wolin Wschód. Nowy odcinek połączy się z obwodnicą Troszyna. W ramach inwestycji przewidziano też budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych z rezerwą terenu pod budowę stacji paliw i restauracji na wschód od Dargobądza. Przy węźle Wolin Wschód powstanie Obwód Utrzymania Drogi. Wybudowanych zostanie również 7 wiaduktów, 2 mosty oraz estakada. Powstaną też przejścia i przepusty dla zwierząt, w tym 2 przejścia górne o szerokości 50 metrów.

Link do materiału wideo – budowa S3 Świnoujście-Troszyn lipiec 2023: https://www.youtube.com/watch?v=oor1AHLxsbI

(r)

Poprzedni artykułWystawa prac uczestników warsztatów plastycznych
Następny artykułCoolturalne Wakacje 2023. Na koniec lipca: „Zupa nic”, Divers, Bukiet Kultur Wschodu


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj