Od ciemności do jasności. Spektakl w kolegiacie na kilkadziesiąt świateł  

0

To był wyjątkowy spacer: przewodnicy – dr hab. Marcin Majewski, dyrektor MAH, oraz mgr inż. Sławomir Nowicki, architekt, projektant oświetlenia – stali w miejscu, a publiczność zgromadzona w kolegiacie przemieszczała się z miejsca na miejsce, kierując się w stronę kolejnej oświetlonej części kościoła.     

Sobotni pokaz nowej iluminacji wnętrza kolegiaty NMP Królowej Świata zaczął się ok. godz. 22 – nieco później, niż zakładano, bo wciąż do kościoła napływały tłumy. Siedzący i stojący ludzie cierpliwie czekali w ciemnościach. W końcu niecodzienny spektakl zaczął się.

Najpierw oświetlony został ołtarz. Chwilę później światło padło na ambonę. Potem na kaplice. W kolegiacie robiło się coraz jaśniej. Kolejne części kościoła wyłaniały się z ciemności. Ludzie podążali za światłem. Aż całe nowe wnętrze wyremontowanej kolegiaty zostało w pełni oświetlone.

Równolegle Marcin Majewski w kilku słowach przybliżał rozjaśniane kolejno elementy wyposażenia świątyni, a Sławomir Nowicki zaznajamiał z systemem oświetlenia kościoła.

Były momenty, że zebrani w kolegiacie oklaskami reagowali na wydobywane światłem części zabytku, np. gdy oświetlone zostało sklepienie świątyni, jak i nowe organy, a organista dał próbkę brzmienia tychże.

To było przeżycie. I jest radość, że mamy tak piękny kościół.

bk

fot.: UM w Stargardzie, Kolegiata NMP Królowej Świata

Poprzedni artykułPrzybijali „piątkę” na Jarmarku u Królowej Świata
Następny artykułSzpital dziękuje za wsparcie – tak ważne i potrzebne


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj