Nowe odcinki Velo Baltica – gotowe

0

Mieszkańcy i turyści odwiedzający nadmorskie miejscowości gorąco kibicowali tej inwestycji. Po kilku miesiącach intensywnych prac gotowe są kolejne odcinki Velo Baltica: Dziwnówek – Radawka i Radawka – Łukęcin. Prawie 5 km wygodnej i bezpiecznej ścieżki rowerowej. Zrealizowanie tego zadania oznacza, że w gminie Dziwnów jest już w sumie ok. 25 km pięknej nadbałtyckiej trasy.

Velo Baltica biegnie wzdłuż całego Wybrzeża Morza Bałtyckiego i jest jedną z najbardziej atrakcyjnych tras rowerowych w Polsce. Koncepcja trasy polegała na wykorzystaniu istniejących odcinków i projektów, które budowały i przygotowywały samodzielnie nadmorskie gminy.

Nowe projekty, które powstawały na zlecenie samorządu naszego województwa, stopniowo wypełniają luki w zaplanowanej trasie. Istotną częścią koncepcji było również spójne oznakowanie całego projektu.

– Mieszkańcy i turyści odwiedzający Pomorze Zachodnie bardzo chętnie i bardzo licznie korzystają z infrastruktury rowerowej. Można powiedzieć, że przyjeżdża się do nas nie tylko nad morze, ale również „na rower” – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Nadmorska velostrada jest najpopularniejszą w Polsce trasą rowerową. Specjalne liczniki – zlokalizowane w naszym województwie od Świnoujścia po Darłowo – rejestrują setki tysięcy rowerzystów. Z roku na rok – więcej.

Część odcinków Velo Baltica przebiega w sąsiedztwie plaż, inne poprowadzono przez najbardziej znane miejscowości wypoczynkowe, które stają się atrakcyjną i całoroczną bazą noclegową dla rowerowych turystów. Tam, gdzie tereny nie są dostępne inwestycyjnie, trasa jest wytyczana wzdłuż dróg wojewódzkich, głównie DW102 biegnącej z Międzyzdrojów do Kołobrzegu, przez wiele miejscowości wypoczynkowych.

Zakończone niedawno zadanie objęło dwa takie odcinki w gminie Dziwnów, zlokalizowane właśnie wzdłuż DW102: Dziwnówek – Radawka (fot. 1) i Radawka – Łukęcin (fot. 2). Powstała tu nowa trasa rowerowa o łącznej długości ponad 4,5 km. Dodatkowo wykonano oznakowanie na 5,5 km odcinku między Dziwnowem i Dziwnówkiem.

– Oddana właśnie do użytku ścieżka z Dziwnówka do Łukęcina zwiększy atrakcyjność turystyczną tych nadmorskich miejscowości i całej Gminy Dziwnów. Nowa infrastruktura to lepsza dostępność, wygoda, poprawa bezpieczeństwa – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

Wygodna droga rowerowa ma nawierzchnię bitumiczną, o zmiennej szerokości od 2,5 do 3 m. Jest to szerokość, która pozwala bezpiecznie wyminąć się rowerom jadącym z przeciwnych kierunków. Nowo wybudowana ścieżka dzięki wysokiej jakości nawierzchni na pewno będzie popularna również wśród rolkarzy.

Velo Baltica jest jedną z czterech tras tworzących Sieć Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego.  Wieloetapowe zadanie było współfinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

Koszt dwóch zakończonych właśnie odcinków to blisko 14,7 mln zł.

(r)

Poprzedni artykułSprawca kradzieży rozbójniczej zatrzymany przez policjanta będącego po służbie
Następny artykułEkologiczne atrakcje dla całej rodziny


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj