Katapetasma – koncert muzyki cerkiewnej

0

Koncert odbędzie się 24 września br. (niedziela) o godz. 18:00 w cerkwi pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Stargardzie przy ul. Św. Jana Chrzciciela 2.  

Męski Zespół Muzyki Cerkiewnej Katapetasma obrał swoją nazwę od greckiego terminu określającego zasłonę oddzielającą ołtarzową część świątyni od pozostałych części. Liturgiczna rola zasłony polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw.

Zespół Katapetasma analogicznie istnieje po to, aby odkrywać esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej. Szczególnie ważny repertuar w działalności zespołu to utwory, których konstrukcja muzyczna pochodzi z najstarszych tradycji śpiewu cerkiewnego, takich jak bizantyjska, staroruska czy gruzińska. Tradycje te stanowią wyznacznik muzycznego stylu wschodniej liturgii na przestrzeni wszystkich epok sztuki zaistniałych w prawosławiu, czego dowodem są melodie monasterskie.

Zespół jest regularnie zapraszany do występów w kraju i za granicą. Odbywał trasy koncertowe w Belgii, Serbii oraz Francji, gdzie w ramach kilku prestiżowych festiwali muzycznych zaśpiewał w ponad dwudziestu miejscowościach.

Kierownikiem i inicjatorem Katapetasmy jest Łukasz Hajduczenia, absolwent Prawosławnego Seminarium Duchownego w Warszawie, wydziału wokalnego Uniwersytetu Muzycznego im F. Chopina w Warszawie, wydziału wokalnego Guildall School of Music and Drama w Londynie, doktorant Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej oraz wydziału Artes Liberales UW, badacz dawnej muzyki cerkiewnej, solista Warszawskiej Opery Kameralnej, laureat międzynarodowych konkursów wokalnych w Nowym Sączu, Moskwie, Łodzi, Katowicach i Barcelonie.

Na koncert wstęp wolny.

(r)

Poprzedni artykułKwiatowa gala w hali OSiR
Następny artykułPowstają kolejne bezpieczne pasy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj