Pomorze Zachodnie przeciw depresji

0

10 października br., w ramach Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się konferencja „Pomorze Zachodnie przeciw depresji”, podczas której przedstawicielki oraz przedstawiciele samorządów województwa zachodniopomorskiego podpiszą deklarację wspierania działań na rzecz przeciwdziałania depresji. 

Wspieranie takich działań, zwiększenie zrozumienia i wiedzy na temat zdrowia psychicznego w naszych społecznościach, szkołach, miejscach pracy i w domu – to cele konferencji. Wydarzenie skierowane jest do przedstawicielek i przedstawicieli samorządów, lekarek i lekarzy pierwszego kontaktu, psychologów i psycholożek, dyrektorów i dyrektorek szkół, pedagogów i pedagożek, ale też do organizacji pozarządowych i społeczności lokalnych, które są gotowe do zaangażowania się w nieformalne lokalne alianse do walki z depresją.

W ramach konferencji odbędą się dwa panele dyskusyjne:

I panel – „Zdrowie psychiczne w szkołach: między radością, złością, smutkiem i lękiem” – depresja coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Uczestnicy panelu będą rozmawiać o roli szkoły w tworzeniu miejsca sprzyjającego profilaktyce i o tym, czy rozmowy o własnej lub cudzej złości, smutku, lęku i radości ma w szkołach kto prowadzić.

II panel – „Jak lokalnie sprzyjać zdrowieniu z depresji?” – osoby dotknięte chorobą powinny mieć, w sytuacji kryzysu, możliwość podjęcia bardzo szybkiej interwencji oraz leczenia blisko domu. Działające lokalnie Alianse przeciw depresji odpiętnowują depresję i poprawiają dostęp do leczenia. Paneliści będą rozmawiać m.in. o tym, czy w naszym kraju Alianse mogą sprzyjać profilaktyce i zdrowieniu na najbardziej lokalnym poziomie. A może warto postawić na rozwiązania internetowe?

Ważnym przekazem konferencji jest to, że depresja możne dotknąć każdego, ma wiele twarzy i jest prawdziwą chorobą, którą można leczyć. Na całym świecie zmaga się z nią coraz więcej ludzi. W samej tylko Europie, co roku około 40 mln ludzi cierpi na depresję. W Unii Europejskiej około 48 tys. osób rocznie umiera śmiercią samobójczą, z czego ponad połowa z nich cierpiała na depresję. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w Polsce aż 1,5 mln. osób walczy z depresją. Wzrasta też liczba dzieci i młodzieży, które są dotknięte tą chorobą.

Organizatorzy wydarzenia serdecznie zapraszają do udziału w tym spotkaniu.

Aby wziąć udział osobiście w konferencji w Operze na Zamku w Szczecinie, należy się zarejestrować na stronie bit.ly/44tXTsy do 5 października br. Wydarzenie można będzie też oglądać online (bez potrzeby rejestracji). Transmisja wraz z tłumaczeniem na język migowy będzie dostępna w mediach społecznościowych Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce: Facebook @komisjaeuropejska – wersja PL oraz YouTube @komisjaeuropejska – wersja EN.

Konferencja organizowana jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce. Współorganizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Partnerami konferencji są Biuro Światowej Organizacja Zdrowia w Polsce, Alians Przeciw Depresji oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

(r)

Poprzedni artykułTransport na wybory dla osób z niepełnosprawnościami
Następny artykułPokaz „Zielonej granicy” Agnieszki Holland w kinie SCK


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj