#MojaSzkołaZdrowaSzkoła. Będą ważyć plecaki uczniów

0

W związku z rozpoczęciem drugiej edycji kampanii wojewódzkiej
pn. #MojaSzkołaZdrowaSzkoła, Zachodniopomorska Inspekcja Sanitarna w dniach 6-10 listopada 2023 r. wykonywać będzie badania masy plecaków szkolnych uczniów klas III i IV wybranych szkół podstawowych na terenie Zachodniopomorskiego.

W powiecie stargardzkim będą to Szkoła Podstawowa nr 4 przy ul. Wielkopolskiej 30 oraz Szkoła Podstawowa w Chlebówku . Pomiary połączone z edukacją przeprowadzą pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno- Epidemiologicznych.

Kampania #MojaSzkołaZdrowaSzkoła skierowana jest do dyrektorów szkół województwa zachodniopomorskiego. Jej celem jest poprawa warunków higieniczno-zdrowotnych dzieci i młodzieży w szkołach oraz pozostałych placówkach naszego województwa. Akcja ma charter interdyscyplinarny i porusza problem nadmiernego obciążenia kręgosłupa dzieci ciężkimi tornistrami, co skutkuje powstawaniem wad postawy. W aktualnej edycji kampanii poznamy także nawyki żywieniowe uczniów.

O kontynuacji kampanii zdecydowały poprzednie wyniki badań przeprowadzonych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Szczecinie oraz Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne województwa zachodniopomorskiego w 2018 i 2022 roku. Badania te dotyczyły m.in. obciążenia kręgosłupów dzieci ciężkimi pleckami.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego wskazują, że waga tornistra nie powinna przekraczać 10 do 15% masy ciała ucznia.

Wspomniane badania, przeprowadzone w roku 2022, wykazały, że wśród ok. 9 tys. uczniów klas I-VI szkół podstawowych ok. 57% uczniów dźwiga plecaki przekraczające 10% ich masy ciała, a ok. 16% uczniów nosi plecaki przekraczające 15% ich masy ciała.

Porównanie wyników do tych z 2018 r. pokazuje, że w dalszym ciągu to uczniowie klas IV są najbardziej obciążeni nadmierną masą plecaków, bo aż ponad 71 % tych uczniów nie spełnia normy wagi plecaka do 10% masy swojego ciała.  Dlatego tegoroczna kampania skierowana została właśnie do klas III i IV.

W pierwszej połowie 2024 roku badanie będzie aktualizowane w tych samych szkołach i klasach.

Kampania realizowana ma być przez cały rok szkolny 2023/2024
z podsumowaniem w formie konferencji na przełomie maja i czerwca 2024 roku, gdzie przedstawione zostaną wyniki wszystkich badań.

(r) – za: Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie

Poprzedni artykułDroga w Giżynku na ukończeniu
Następny artykułBłękitni Stargard. Lecą w dół


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj