Narodowe Święto Niepodległości. Dowódca Garnizonu Stargard: Możecie zawsze liczyć na żołnierza polskiego

0

– Pokój i niepodległość to wartości nie do przecenienia. Przekonują nas o tym nie tylko wojenne wspomnienia Polaków i analizy historyków. Dziś, niestety, widzimy codziennie wojnę obok nas. Dlatego tak ważne jest, aby historia była dla nas drogowskazem – mówił 11 listopada prezydent Rafał Zając podczas obchodów 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Odbyły się one według tradycyjnego scenariusza: złożenie kwiatów przez delegacje różnych środowisk i zapalenie zniczy przed pomnikiem Stargardzianie Ojczyźnie – w setną rocznicę odzyskania niepodległości; msza święta w intencji Ojczyzny w kolegiacie; uroczysty apel jednostek Garnizonu Stargard, podczas którego wręczone zostały akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe oraz odznaczenia i wyróżnienia; apel pamięci i salwa honorowa. Był też pokaz sprzętu wojskowego i grochówka dla mieszkańców.

Później odbyły się też: Bieg „Stargard dla Niepodległej”, koncert organowy w kolegiacie – grał prof. dr hab. Bogdan Narloch, i koncert Orkiestry Camerata Stargard.

Wolność nie jest dana raz na zawsze

– Jesteśmy tutaj, aby podziękować za wolność naszego kraju wszystkim polskim patriotom i wszystkim przewodnikom duchowym, którzy doprowadzili do niepodległości Polski – mówił w czasie mszy ksiądz dr. kan. Janusz Posadzy, proboszcz parafii NMP Królowej Świata. – Teraz Polska jest bezpieczna – jest w Unii Europejskiej i chroni ją Traktat Północnoatlantycki. Ale patrząc w naszą przyszłość, kieruję to do młodych, trzeba pamiętać, że wolność nie jest dana raz na zawsze – musimy o nią dbać, żeby jej nie utracić. Boże błogosław Polsce i narodowi polskiemu.

Następnie dodał: – W Stargardzie jesteśmy jedną rodziną. Mówią, że nasza młodzież jest taka i owaka. Nie jest taka i owaka – jest dobra i kochana. Potrzebuje tylko trochę serca. Ważne jest, by zabiegać o pomyślność wszystkich obywateli. Nie dzielić, ale łączyć.

Po mszy, na Rynku Staromiejskim, poseł Michał Jach odczytał list Ministra Obrony Narodowej skierowany do żołnierzy. Później zaapelował: – Cieszmy się wolną Polską.

Dowódca Garnizonu Stargard płk Mirosław Postołowicz, mówiąc o suwerenności i bezpieczeństwie Polski, zaznaczył: – Możecie zawsze liczyć na żołnierza polskiego.

Pokój i niepodległość to wartości nie do przecenienia

Prezydent Rafał Zając podziękował zebranym za bardzo liczną obecność na uroczystości.

– Oddajecie, oddajemy wszyscy przecież, w ten sposób hołd tym, którzy o niepodległość, o wolność i prawo do samostanowienia przez ponad 100 lat walczyli – mówił prezydent. – Nasza obecność to też tak ważne dbanie o historyczną i narodowa tożsamość. To ona jest warunkiem mądrego budowania wspólnej przyszłości. Pokój i niepodległość to wartości nie do przecenienia. Przekonują nas o tym nie tylko wojenne wspomnienia Polaków i analizy historyków. Codziennie wojnę dziś niestety widzimy obok nas. Dlatego tak ważne, aby historia była dla nas drogowskazem.

O tym, jak ją rozumieć, Rafał Zając przywołuje opinię prof. Normana Daviesa: „Państwo polskie, jak każdy inny organizm polityczny, zostało stworzone przez ludzi, nie zaś za sprawą jakichś z góry określonych sił. Jego upadek w XVIII w. nie był niczym bardziej nieuchronnym niż jego zmartwychwstanie w w. XX. Jego przyszłość nie jest ani trochę bardziej pewna niż przyszłość jakiegokolwiek innego kraju. Geografia […] w gruncie rzeczy opisuje niewiele więcej niż obracające się koło garncarza. Człowiek jest i Garncarzem, i Gliną; i to Człowiek, a nie Geografia, jest także winowajcą”.

Każdy z nas uczestniczy w budowaniu pokoju

Zdaniem prezydenta, te słowa stanowią przestrogę, szczególnie w kontekście obecnych napięć i wojen. Można je jednak traktować także jako wskazanie, że każdy z nas uczestniczy w budowaniu pokoju. Czynimy to jako naród, jako społeczeństwo, oczekując i wywierając presję na budowanie silnej armii, na dobre relacje i istotną pozycję w międzynarodowych organizacjach zwiększających bezpieczeństwo, jak choćby NATO czy Unii Europejskiej. Czynimy to wreszcie, troszcząc się o dobro naszych rodzin i domu, tworząc wartościowe relacje z naszymi sąsiadami, uczciwie z zaangażowaniem, pracując na rzecz drugiego człowieka. Szczególnie ważne jest to, kiedy staramy się słuchać czyichś racji, staramy się rozumieć i szanować inną perspektywę i pogląd.

Rafał Zając podziękował najważniejszym uczestnikom obchodów – oficerom, podoficerom, żołnierzom i pracownikom Wojska Polskiego.

– Życzę Wam i nam wszystkim, aby poziom Waszej sprawności i siły powodował, że będziecie zawsze w Polsce służyć w warunkach pokoju – mówił prezydent. Na koniec zaapelował: – Nieśmy zgodę i wartości do naszych domów. Budujmy wspólnie nasz piękny Stargard.

Bożena Kuszela

fot. Mirosław Cofta

Poprzedni artykułPGE Spójnia Stargard. Na zwycięskim torze
Następny artykułDuże zainteresowanie przetargami na realizację S10 Szczecin-Piła


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj