Społecznicy uhonorowani. „Dobrze nam idzie to pomaganie w Stargardzie”

0

Elżbieta Drobik, Nel Stachera, Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Koło w Stargardzie, Koło Wolontariatu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP – to tegoroczni laureaci nagrody prezydenta Stargardu dla społeczników. Tradycyjnie już wyróżnienia odebrali podczas obchodów Dnia Pracownika Socjalnego.

To szczególne wydarzenie dla tych, którzy na co dzień robią dużo dobrego dla innych – zarówno w ramach obowiązków zawodowych, jak i bezinteresownie poświęcając swój prywatny czas.

– Jak dobrze żyć, jak czerpać z życia satysfakcję – wielu z nas zadaje sobie takie pytania. Ludzie, którzy są u kresu swoich dni, często odpowiadają, że najważniejsze są wartościowe relacje z drugim człowiekiem. Nasi społecznicy i pracownicy socjalni budują więzi tam, gdzie ich brakuje. Mierzą się z licznymi trudnościami, ale udowadniają, że nie ma sytuacji bez wyjścia. W swojej pracy – zawodowej i społecznej – potrafią wykazać się zarówno pełnym profesjonalizmem, jak i dużą empatią. To postawa, której należy się pełny podziw i szacunek. Dziękuję za pracę na rzecz drugiego człowieka, za podanie ręki potrzebującej osobie  – mówił prezydent Rafał Zając, dodając: – Jan Paweł II powiedział: „Człowiek na próbę się nie rodzi, nie kocha i nie umiera”.

Tytuł społecznika roku 2023 w kategorii indywidualnej powyżej 18 lat powędrował do Elżbiety Drobik (zdj. główne – w środku) – prezeski Stowarzyszenia Edukacja – Zdrowie – Aktywność, w którym działa od 2016 roku. Od wielu lat zaangażowana jest w pomoc osobom zmagającym się m.in. z cukrzycą i chorobami układu krążenia. Organizuje liczne szkolenia, akcje i konferencje dla lekarzy i pielęgniarek. Aktywnie promuje badania profilaktyczne wśród stargardzian z różnych grup wiekowych. Wraz ze stowarzyszeniem EZA uczestniczy w licznych miejskich imprezach i współdziała z innymi organizacjami.

Młody społecznik to wyróżnienie, które motywuje laureatów do dalszej pracy na rzecz innych ludzi, ale także jest doskonałym przykładem dla rówieśników. W tym roku taki tytuł otrzymała Nel Stachera – uczennica Zespołu Szkół, gdzie aktywnie działa w Szkolnym Kole Wolontariatu. Z dużym zaangażowaniem brała udział i organizowała akcje, m.in. zbierania zniczy, które później zostały zapalone na opuszczonych grobach; sprzątania i porządkowania zaniedbanych nagrobków oraz zbiórki plastikowych nakrętek na cel charytatywny. Nel przygotowywała również liczne materiały informujące uczniów np. o prawach dziecka, zmianach klimatycznych i możliwości adopcji zwierząt ze schroniska.

– Lubię pomagać, zwłaszcza zwierzakom ze schroniska. Dajemy im jedzonko, wyprowadzamy na spacery. Moje koleżanki i koledzy też pomagają – mówiła Nel Stachera.

Katarzyna Dudek, która prowadzi Szkolne Koło Wolontariatu w Zespole Szkół, nie szczędzi pochwał swym podopiecznym: – O nic nie muszę ich prosić. Wystarczy, że powiem: „Jest akcja” i oni tu są.

Nagrody dla społeczników przyznawane są też w kategorii zespołowej. Tym razem takie wyróżnienie trafiło w dwa miejsca. Pierwszym laureatem zostało Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Stargardzie – działające w naszym mieście od 1992 r. Głównym celem jego członków jest stworzenie kompleksowego systemu rehabilitacji i opieki nad osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, a także umożliwianie im aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym. PSONI prowadzi Warsztat Terapii Zajęciowej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Zakład Aktywności Zawodowej i mieszkalnictwo wspomagane. Podopieczni stowarzyszenia zyskują niezbędne wsparcie, a także szansę na wszechstronny rozwój, pracę i większą samodzielność.

Drugie wyróżnienie w kategorii zespołowej otrzymało Koło Wolontariatu w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP – działające w Ośrodku Szkolenia i Wychowania OHP w Stargardzie od 2021 r. Młodzi ludzie nawiązali współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. Dzięki temu członkowie koła pomagają m.in. seniorom. Wykonują prace domowe, usługi fryzjerskie, a także organizują wspólne kolędowanie. Koło brało też udział w malowaniu ławek w miejskich parkach.

– Dobrze nam idzie to pomaganie w Stargardzie – stwierdził Norbert Śliwa, p.o. kierownika OSiW.

W Stargardzie tradycyjnie już łączy się wręczenie nagród dla społeczników z obchodami Dnia Pracownika Socjalnego. Każdego roku doceniamy tych, dla których zawód jest jednocześnie misją. Często, oprócz sumiennego wykonywania obowiązków zawodowych, poświęcają także swój prywatny czas na bezinteresowną pomoc potrzebującym.

– To uhonorowanie osób w kategorii „dobry człowiek” – mówiła zastępczyni prezydenta Ewa Sowa. – Osoby, które doświadczają pomocy, oddają ją w dwójnasób.

Wyróżnienia otrzymali pracownicy MOPS: Renata Skorupa, Natalia Olejnik-Kudła, Renata Kwiatkowska, Bożena Ignatowicz, Stanisław Ogonowski i Katarzyna Falbogowska.

Miejskie obchody Dnia Pracownika Socjalnego były również okazją do wręczenia podziękowań przedstawicielom Zachodniopomorskiego Oddziału Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża w Szczecinie, którzy prowadzą u nas Dzienny Dom „Senior+” i Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi.

Wyróżnieni zostali także członkowie stargardzkiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. PSONI jest odpowiedzialne m.in. za funkcjonowanie Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. Kolejne podziękowania dostali również przedstawiciele Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Ta organizacja zajmuje się prowadzeniem gminnego ośrodka wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie i kobiet z dziećmi pozbawionych schronienia, schroniska dla bezdomnych mężczyzn oraz noclegowni i ogrzewalni dla osób bezdomnych.

Spotkanie uświetniły występy młodych wokalistek z zespołu De Facto: Hani Cieleckiej, Małgorzaty Nowak, Mai Piekarskiej i Jagody Żak.

(r)

fot. Bożena Kuszela

Poprzedni artykułLKS Feniks Pesta. Triumf w Zachodniopomorskiej Lidze Dzieci i złoto w Pucharze Polski Kobiet U22
Następny artykułPrzegląd tekstylnych kurtek motocyklowych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj