Jest budżet na 2024 rok

0

Radni Rady Miejskiej jednogłośnie przyjęli budżet Stargardu na przyszły rok zaproponowany przez prezydenta Rafała Zająca i jego współpracowników. Liczby robią wrażenie. Rekordowa kwota 100 mln zł jest przeznaczona m.in. na inwestycje. Wszystkie wydatki budżetu zbliżają się do połowy miliarda zł (483 mln zł). Dochody mają się kształtować na poziomie ponad 440 mln zł.

– Zaplanowaliśmy kolejny rozwojowy budżet Stargardu. Pamiętam czasy, kiedy wynosił on 100 mln zł, a 20 mln zł na inwestycje było dużym wysiłkiem. Ostatnio rok w rok inwestowaliśmy od 60 do 80 mln zł. W przyszłym roku przebijemy granicę 100 mln zł. To pokazuje, na jaką skalę aktualnie działamy, co wynika z utrzymywania dynamicznego rozwoju – ocenia prezydent Rafał Zając.

Sposobów na zapewnienie mieszkańcom możliwie jak najwyższej jakości życia w mieście jest wiele. Przyszły rok będzie kolejnym, który upłynie pod znakiem korzystania z tych rozwiązań. W rejonie Parku Przemysłowego Nowoczesnych Technologii szykują się następne działania dające impulsy do dalszego rozwoju gospodarczego. To np. planowane przedłużenie ul. Miedzianej i budowa jezdni wzdłuż torów. Oba projekty pozwolą zainteresować naszymi terenami kolejnych inwestorów.

Będą nowe inwestycje drogowe

Dla bardziej komfortowego poruszania się po mieście kontynuowane będą, ale też rozpoczynane, nowe inwestycje drogowe: następne odcinki obwodnicy północnej, przebudowa ulic w Kluczewie, modernizacja ul. Bolesława Chrobrego, Szewskiej, Włosienniczej oraz Kuśnierzy. W tym katalogu są też ul. Pogodna, Aleja Żołnierza Boczna i Warzywna. Znaczące wsparcie finansowe z budżetu Stargardu pozwoli także Powiatowi Stargardzkiemu przebudować ul. Sadową i wybudować odcinek ul. E. Orzeszkowej.

Finalizowana będzie ogromna i kosztowna modernizacja amfiteatru. Nadal zamierzamy też przeznaczać pieniądze na wspieranie zabytków. Chodzi m.in. o kolejny etap remontu kolegiaty i budowę w niej windy pozwalającej dostać się na taras widokowy. Środki popłyną na modernizację dzwonnicy w kościele pw. św. Jana i cerkwi prawosławnej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Zabezpieczono również pieniądze na duże i konieczne badania archeologiczne w miejscu wyburzonych kamienic przy ul. Bolesława Chrobrego.

Mieszkanie komunalne najpóźniej w ciągu 2-3 lat

W przyszłym roku rozpocznie się również budowa nowego żłobka. Zapowiada się także znaczące skrócenie listy oczekujących na mieszkania komunalne. Nowe budynki przy ul. J. Śniadeckiego i Spokojnej, ale także remonty wielu istniejących, pozwolą na zmniejszenie kolejki o ok. 50%. To oznacza, że stargardzianie ze wspomnianych list otrzymają swoje lokum najpóźniej w ciągu 2-3 lat od wpisania się na nie.

Ośrodek Sportu i Rekreacji sfinalizuje w 2024 r. dokumentację na przebudowę stadionu przy ul. Ceglanej. To otworzy drogę do zainwestowania w nowoczesny kompleks komfortowych boisk. Dodatkowa murawa ze sztuczną nawierzchnią jest też projektowana przy ul. J. Niemcewicza. Na przyszły rok zaplanowano także pieniądze na modernizację całego parkietu w hali przy ul. Pierwszej Brygady.

Ogólnie – duża liczba potrzebnych i oczekiwanych inwestycji

W zakresie dalszej poprawy warunków w szkołach, 600 tys. zł zostanie przeznaczonych na dokumentację modernizacji basenu w SP nr 5. W SP nr 3 sfinalizowana będzie ogromna przebudowa i termomodernizacja za 8 mln zł. Zaplanowano też rozpoczęcie prac nad projektem nowej szkoły na os. Pyrzyckim.

– To tylko część zadań majątkowych, których w 2024 r. będzie mnóstwo. Nasz przyszłoroczny budżet oznacza dla samorządu dużą odpowiedzialność i wysiłek. Przyniesie jednak realne korzyści w zakresie podnoszenia standardu życia w Stargardzie oraz dużej liczby potrzebnych i oczekiwanych inwestycji. Wszystko to zapewni dalszy rozwój miasta w przyszłości – podsumowuje prezydent Rafał Zając.

(r)

fot.: pixabay.com, Roman Budzowski/UM w Stargardzie

Poprzedni artykułStargard ma nowego partnera – miasto Konotop
Następny artykułOszustwo na policjanta. Seniorka traci pieniądze i biżuterię


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj