UWAGA! Fala oszustw na „pracownika banku”. Kolejna osoba straciła swoje oszczędności

0

W ostatnim czasie na terenie powiatu stargardzkiego nasilił się proceder podszywania się przestępców pod pracowników banków. Oszuści wykorzystują telefoniczne połączenie głosowe z potencjalną ofiarą i – podając się za osobę reprezentującą bank – wyłudzają nasze dane wrażliwe bądź nakłaniają nas do wykonania przelewu naszych środków na wskazany rachunek bankowy. W ten sposób „czyszczą” nasze konta albo zaciągają w naszym imieniu kredyty gotówkowe.

Oszuści wymyślają różne historie, by pozyskać gotówkę. Ostrożni powinni być między innymi posiadacze mobilnych aplikacji bankowych, gdyż zdarza się, że przestępcy podszywają się pod pracowników banków. Podczas połączeń na wyświetlaczu telefonu pojawia się często numer infolinii banku lub innej instytucji. To coraz bardziej popularny spoofing. Ofiara jest przekonana, że prowadzi rozmowę właśnie z  ww. podmiotami. W większości rozmów pojawiają się jednak dwa elementy: presja czasu i poczucie zagrożenia. Nie dajmy się oszukać!

Pamiętajmy, że musimy mieć się na baczności zwłaszcza w sytuacji, gdy chodzi o nasze pieniądze i dane wrażliwe. Za każdym razem, gdy proszeni jesteśmy o wykonanie transakcji z naszego rachunku bankowego, przekazanie danych służących do logowania na konto bądź gotówki nieznanej nam osobiście osobie, jest to potencjalne oszustwo. Wówczas należy bezwzględnie starać się zweryfikować wiarygodność osoby, która do nas dzwoni, albo kontaktuje się z nami w inny sposób – poprzez SMS, komunikator internetowy czy pocztę elektroniczną. Warto dwa razy zastanowić się i dokładnie wszystko sprawdzić przed wykonaniem czynności zleconej nam przez głos w słuchawce, aby nie stracić życiowych oszczędności.

Pomimo bardzo intensywnej pracy prewencyjnej policjantów w zakresie ostrzegania przed oszustwami, jakie mogą na każdego z nas czyhać, zdarzają się niestety przypadki, kiedy to wykorzystywana jest łatwowierność i zaufanie.

– Przekonał się o tym mieszkaniec Stargardu, który stracił bardzo dużo pieniędzy. Na numer telefonu stargardzianina zadzwonił mężczyzna, który przedstawił się, jako pracownik banku i poinformował, że doszło do próby włamania na konto pokrzywdzonego. Dodał, że konto będzie zablokowane i utworzy nowe konto techniczne, z którego mężczyzna będzie mógł korzystać do czasu zabezpieczenia starego konta. W trakcie rozmowy ,,pracownik banku’’ poinformował mężczyznę, że musi on przelać pieniądze ze starego konta na nowe. W wyniku tego zdarzenia mieszkaniec Stargardu stracił kilkadziesiąt tysięcy złotych – informuje asp. Justyna Siwarska z KPP w Stargardzie.

Pamiętajmy: Jeśli dzwoni do nas osoba podająca się za pracownika banku i namawia do przekierowania środków na inne konto, wygenerowania i przekazania kodów płatności elektronicznych czy zainstalowania oprogramowania na telefonie lub komputerze – z całą pewnością ROZMAWIAMY Z OSZUSTEM.

(r)

Poprzedni artykułFilia PM nr 5 z dofinansowaniem
Następny artykułBędzie remont starej kamienicy


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj