Co i ile można przywieźć z zagranicy?

0

– Coraz więcej osób wyjeżdża na urlopy za granicę, poza strefę Unii Europejskiej. Podróżując po świecie, warto jednak pamiętać, co możemy przywieźć do Polski (Unii Europejskiej) i w jakich ilościach. Przekraczając wskazane limity narażamy się na kary finansowe, a wwożone nielegalnie produkty zostaną zatrzymane i zniszczone – informuje Małgorzata Brzoza, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Szczecinie.

Ostatnie przykłady z lotniska Szczecin-Goleniów:

U podróżnego w tranzycie z Korei Południowej, po prześwietleniu, w bagażu znaleziono 4 kg wyrobów mięsnych. Podróżnego poinformowano o zakazie przywozu produktów zwierzęcych na teren UE, o konieczności zatrzymania i utylizacji mięsa. Został ukarany mandatem w wysokości 600 zł.

Z kolei u podróżnej w tranzycie z Kanady znaleziono więcej papierosów, niż przewidują limity. Poza tym papierosy nie miały znaków akcyzy. Podróżna przewoziła ich 400 szt. Jej mandat wyniósł 500 zł, a papierosy zatrzymano do zniszczenia.

W bagażu podróżnego lotu z Wielkiej Brytanii znaleziono 1,2 kg sera żółtego i 0,5 kg masła. Podróżny zapłacił 450 zł mandatu, a żywność została zutylizowana.

Natomiast pasażer lotu z Wielkiej Brytanii, zamiast dozwolonego 1 l alkoholu, przewoził 3 l. Alkohol zatrzymano, a podróżny został ukarany mandatem w wysokości 450 zł.

Wartość prezentów przywożonych z państw trzecich

W bagażu osobistym podróżnych, przyjeżdżających z państw trzecich, można przywieźć prezenty/przedmioty w określonej wartości:

 1. a) w transporcie lądowym – do równowartości 300 euro;
 2. b) w transporcie lotniczym i morskim – do równowartości 430 euro.

Podczas przekraczania granicy UE zachować trzeba limity przywozowe wyrobów tytoniowych i alkoholi. Limity są uzależnione od rodzaju transportu.

Jeżeli ktoś przybywa do UE transportem lądowym, to może przywieźć z podróży:

 • 40 papierosów lub
 • 20 cygaretek lub
 • 10 cygar lub
 • 50 g tytoniu do palenia.

Jeżeli przybywasz do UE samolotem lub statkiem, możesz przywieźć:

 • 200 papierosów lub
 • 100 cygaretek lub
 • 50 cygar lub
 • 250 g tytoniu do palenia.

Napoje alkoholowe są zwolnione z należności celnych i podatkowych, jeśli przybywasz z krajów poza UE i zachowasz limity:

 • 1 litr alkoholu mocnego powyżej 22 % (np. wódka) lub
 • 2 litry alkoholu do 22 % (np. likier) i
 • 4 litry wina oraz
 • 16 litrów piwa.

Przywóz żywności

Żywność pochodzenia niezwierzęcego w ilościach niehandlowych, wyłącznie na własne potrzeby, można przywieźć na teren UE bez granicznej kontroli sanitarnej. Nie można jednak przywieźć dowolnych owoców i warzyw, a tylko banany, duriany, ananasy, kokosy i daktyle. Pozostałe owoce będzie trzeba wrzucić do specjalnego pojemnika na granicy – zostaną zutylizowane.

Przywóz żywności pochodzenia zwierzęcego, m.in. mięsa, wędlin i nabiału, jest zabroniony. Takie produkty mogą zawierać patogeny, które wywołują choroby zakaźne u zwierząt. Produkty pochodzenia zwierzęcego, nawet w niewielkich ilościach, trzeba oddać na granicy, wyrzucając je do specjalnego pojemnika.

Nie można również przywozić roślin, np. doniczkowych, sadzonek lub kwiatów – mogą być na nich obecne szkodniki, które przeniosą się na inne rośliny.

Przewóz dewiz

Środki pieniężne poniżej równowartości 10 tys. euro (lub równowartości w innej walucie) w gotówce można przewieźć przez granicę bez zgłoszenia Służbie Celno-Skarbowej lub organom Straży Granicznej.

Natomiast, jeżeli ktoś wjeżdża do Unii Europejskiej lub wyjeżdża z niej i przewozi co najmniej 10 tys. euro, musi złożyć deklarację tych środków Służbie Celno-Skarbowej lub Straży Granicznej. Środek lokomocji, którym się dana osoba porusza, nie ma tu znaczenia.

Więcej: https://www.dpoczta.pl/?_task=mail&_caps=pdf%3D1%2Cflash%3D0%2Ctiff%3D0%2Cwebp%3D1&_uid=10417&_mbox=INBOX&_action=show

(r)

fot. KAS

Poprzedni artykułTrwają zapisy na warsztaty filmowe w SCK
Następny artykułAmfiteatr. Budują, tynkują i konsultują


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj