16 konkretów Koalicji Obywatelskiej dla Stargardu i powiatu

0

– Pierwszy konkret: Stworzymy Stargard bardziej otwarty, Stargard bardziej obywatelski, Stargard bliżej mieszkańców – zapewniają kandydaci KO. – Będziemy rzecznikami w Waszych sprawach.

W sobotę, w biurowcu b. ZNTK, odbyła się konferencja programowa Koalicji Obywatelskiej. Główne punkty programu przedstawił Marek Stankiewicz – KO Stargard. Później omawiali je pozostali kandydaci.

Oto ten program:

Zatrzymanie fali odpływu młodych ludzi ze Stargardu

Bez nich to miasto nie ma szans, aby się rozwijać. Trzeba śmiało spojrzeć  w przyszłość. Jak zatrzymać młodych ludzi? M.in. zapewniając większą współpracę przedsiębiorców (dużych i małych) ze szkołami powiatowymi (szkolnictwo zawodowe). Otworzymy się na studentów z pobliskiego Szczecina przez stworzenie atmosfery sprzyjającej rozwojowi innowacyjnych pomysłów i start-upów.

Nowe, bardziej obiektywne spojrzenie na zarządzanie miastem i powiatem

Przedstawiciele Rady Miejskiej i Rady Powiatu nie tylko są głosem mieszkańców, ale przede wszystkim ich zadaniem jest decydowanie o kierunkach rozwoju. Uważamy, że rady powinny składać się z przedstawicieli różnych środowisk i grup społecznych, aby reprezentowały różne stanowiska mieszkańców.

Smart Stargard city

Więcej rozwiązań smart. Stworzenie aplikacji, która będzie łącznikiem pomiędzy mieszkańcami a lokalnymi przedsiębiorcami. Mieszkaniec i turysta dowie się z niej, gdzie można dobrze zjeść, jak załatwić sprawę w urzędzie, gdzie znaleźć np. szewca. Dodatkową opcją będzie informowanie o wydarzeniach kulturalnych i sportowych. Poprzez specjalną funkcję mieszkańcy będą mogli zgłosić swoje pomysły bezpośrednio do urzędu.

Nadajmy Stargardowi własną tożsamość

Toruń ma swoje pierniki, Kraków lajkoniki, Stargard ma gryfiki. To dobry pomysł, ale zależy nam, aby skupić się na rozwinięciu tkanki miejskiej w Stargardzie. A to może nastąpić wokół wspólnych inicjatyw. W mieście odbywa się mnóstwo wydarzeń, jednak brak jednego konkretnego, które stałoby się znakiem sztandarowym miasta. Zamierzamy wprowadzić takie wydarzenie.

W zbudowaniu własnej stargardzkiej tożsamości pomoże tworzenie mikrospołeczności osiedlowych – to zrobią nasi radni, którzy dobrze znają okręgi, z których startują.

Ożywienie Rynku Staromiejskiego i targowisk

Dzięki koncertom, przedstawieniom na płycie rynku, całorocznemu jarmarkowi. Powrócimy do tradycji stargardzkich bazarków, zorganizujemy tzw. pchli targ i targowisko ekologiczne.

Stargard magnesem dla turystów

Zależy nam na przyciągnięciu turystów (z różnych części Polski, ale główne tych jadących nad morze – zachęcimy ich, aby odwiedzili Stargard).

Remonty i budowa dróg

Powołamy powiatowy zespół, którego zadaniem będzie przygotowanie strategii remontu i budowy dróg wraz z ich finansowaniem.

Rozbudowa komunikacji miejskiej

Zapewnimy sprawniejszą organizację transportu zbiorowego, nową, przemyślaną lokalizację przystanków. Zadbamy o bezpieczny i darmowy transport dzieci do szkół. Rozbudujemy komunikację miejską – koniec ze spóźnianiem się autobusów!

Rozwój terenów zielonych

Niższy podatek od nieruchomości dla właścicieli obiektów, którzy zgodzą się, aby na ścianach budynku pojawiła się zielona roślinność.

Samorząd powiatowy – spoiwo dla gmin

Zwiększenie roli samorządu powiatowego, aby był silnym spoiwem dla gmin. Aby włodarze gmin we władzach powiatowych mieli sojuszników, którzy nie będą bali się rozwiązywać trudnych spraw, także na szczeblu ogólnopolskim.

Transparentność w działaniach urzędu

Chcemy, aby każdy mieszkaniec mógł śledzić, w jaki sposób wydawane są środki publiczne i jak podejmowane są kluczowe decyzje dotyczące naszej społeczności.

Razem dla dzieci i młodzieży

Powołamy pełnomocnika ds. dzieci, do którego młodzi ludzie będą mogli zwrócić się ze swoimi problemami. Zadbamy o zdrowie psychiczne młodych ludzi. Będziemy dążyć do powstania wrotkarni, parku trampolin, rozbudowy placów zabaw i zorganizowania strefy chilloutu dla młodzieży w miejskiej przestrzeni .

Stargard dla zwierząt

Stworzymy parki dla zwierząt, w których będą one mogły pospacerować i pobiegać (z właścicielami). Rozbudujemy schronisko dla zwierząt o tzw. kociarnię.

Stargard dla seniorów

Zapewnimy większe wsparcie opiekunom seniorów w ich miejscu zamieszkania. W powiecie będziemy dążyć do stworzenia ZOL-u oraz poradni geriatrycznej.

Stargard dla pasjonatów

Zbudujemy Ośrodek Szkolenia Techniki Bezpiecznej Jazdy z torem, który umożliwi jazdę na czas i technikę driftu. Wprowadzimy granty na inicjatywy dla osób (i grup), które zajmują się kulturą i sztuką. Artyści będą mogli bezpłatnie korzystać z miejskiej infrastruktury podczas pracy nad swoim projektem.

Transmisja z konferencji:  https://fb.watch/qRg9yB46TB/

oprac. bk

fot. KO Stargard

Poprzedni artykułKsiążnica Stargardzka w plebiscycie „Najlepsza biblioteka w Polsce”
Następny artykułPrzestępczy duet zatrzymany przez stargardzkich kryminalnych


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj