Klasztorna. Ciąg dalszy remontu muru

0

Od 3 lat miasto sukcesywnie remontuje mury obronne przy ul. Klasztornej. Pomagają w tym środki zewnętrzne. Tym razem Stargard pozyskał ponad 1,2 mln zł na kolejny etap rewitalizacji obwarowań w tym miejscu.

Mury przy ul. Klasztornej już teraz budzą podziw stargardzian i turystów odwiedzających nasze miasto. Jeszcze w tym roku ten XIII-wieczny zabytek doczeka się kolejnego remontu. Następna część obwarowań zostanie dokładnie oczyszczona, a wykonawca usunie współczesne elementy ceglane i fragmenty tynków. Istniejące pęknięcia i ubytki będą naprawione. Dodatkowo całość zostanie odpowiednio zabezpieczona przed niekorzystną pogodą.

Prace przy ul. Klasztornej rozpoczęły się już w 2022 roku. Wtedy część murów została wzmocniona i zrekonstruowana. Rok później przeprowadzono II etap remontu tego cennego zabytku. Fragment obwarowań z XIII wieku odbudowano, wzmocniona została też korona muru i zastosowano zabezpieczenia. Dzięki nim niekorzystne warunki atmosferyczne – przede wszystkim opady, wilgoć i niskie temperatury – nie będą tak szybko degradowały jego powierzchni.

Na wszystkie III etapy remontu obwarowań przy ul. Klasztornej otrzymaliśmy pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Odnowa Zabytków, które niemal w całości pokryły koszty prac. W 2022 roku był to prawie 1 mln zł, w 2023 – kolejny 1 mln zł, a w 2024 – ponad 1,2 mln zł.

(m)

fot. UM w Stargardzie/archiwum

Poprzedni artykułUmowa na przebudowę ulicy Sadowej w Stargardzie podpisana
Następny artykułAktywna Wielkanoc


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj