Za niecały miesiąc startuje „Pojezierze Wolnych Myśli” – nowy festiwal w sercu Pomorza Zachodniego

0

Od 26 kwietnia do 1 maja br. odbędzie się w Ińsku i okolicach (Brzeźnica, Jankowo) nowy festiwal „Pojezierze Wolnych Myśli”. Jest to przedsięwzięcie interdyscyplinarne, którego organizatorami  są osoby związane z festiwalem „Włóczykij”, stowarzyszeniami z Ińska, Drawska Pomorskiego i okolic oraz Fundacja Brzeźnica, która w lipcu 2023 stała się właścicielem opuszczonej wsi (gmina Węgorzyno). 

– Główną ideą festiwalu jest wspieranie na przestrzeni pomiędzy Ińskiem a Drawskiem Pomorskim, osobnej krainy o charakterze artystyczno-ekologicznym. Na festiwalu, w oparciu o współpracę z kilkunastoma instytucjami, odbywać się będą – oprócz licznych wydarzeń artystycznych i kulturalnych – debaty i dyskusje dotyczące rozwoju regionu. Pierwsza edycja festiwalu zlokalizowana będzie na linii czterech miejscowości – Ińsko, Brzeźnica, Jankowo, Drawsko Pomorskie – w samym sercu Pomorza i pośród największych wałów moreny czołowej – mówi Przemysław Lewandowski, pomysłodawca „Pojezierza Wolnych Myśli”, od 20 lat dyrektor Ińskiego Lata Filmowego, pomysłodawca Gryfińskiego Festiwalu Miejsc i Podróży „Włóczykij”.

Festiwal będzie koncentrować się wokół tematyki przyrodniczej, podróżniczej, artystycznej (literatura, sztuki performatywne, muzyka alternatywna itd.), reporterskiej oraz naukowej, a do jego czynnego udziału zapraszani będą mieszkańcy regionu.

W skład rady programowej wchodzą m.in.: Jacek Karczewski (przyrodnik, ornitolog, autor książek przyrodniczych); Krzysztof Story – reportażysta, dziennikarz („Tygodnik Powszechny”, autor podcastu Jagielski-Story); Maciej Gaca – sinolog, założyciel Instytutu Kultury Polskiej w Pekinie; Joanna Klass – kuratorka i producentka kreatywna sztuk performatywnych w Polsce i na arenie międzynarodowej, opiekunka Spichlerza Gropiusa w Jankowie; Maja Hawranek – reporterka, autorka książki „Szkoły, do których chce się chodzić”; Przemek Kossakowski – dziennikarz, terapeuta.

W programie przewidzianych jest ponad 50 wydarzeń m.in. spotkania i prezentacje multimedialne z reportażystami oraz autorami książek przyrodniczych (m.in. Tomasz Ulanowski, Stasia Budzisz, Piotr Oleksy, Jacek Karczewski), liczne warsztaty i wycieczki po regionie z ornitologami, hydrobiologami, arborystami, nurkami, historykami itd., koncerty, warsztaty, debaty, program zajęć przyrodniczych dla najmłodszych i wiele innych.

Pośród gości m.in. Przemysław Czapliński – znakomity krytyk literacki; Paweł Romańczuk – muzyk, kompozytor i konstruktor instrumentów; Dariusz Misiuna – socjolog oraz właściciel wydawnictwa Okultura; Dariusz Fodczuk – dziekan wydziału sztuki mediów, fotografii i filmu eksperymentalnego Akademii Sztuki w Szczecinie.

Festiwal otworzy, 26 kwietnia, spotkanie z Janem Natkańskim – wybitnym arabistą i wieloletnim ambasadorem w Kuwejcie oraz Egipcie. Poprowadzi je Agata Kasprolewicz z Raportu o stanie świata. Na festiwalu zagra ze swoim nowym składem m.in. Jacek Kleyff oraz Michał Zygmunt (nowy premierowy projekt „Pociągi pod specjalnym nadzorem”).

Więcej informacji na stronie internetowej festiwalu:  https://pojezierzewolnychmysli.pl/

Bilety w sprzedaży na wydarzenie dostępne będą od 3 kwietnia, ale już teraz można wesprzeć festiwal na portalu zrzutka.pl i otrzymać w zamian za wsparcie karnet uprawniający do wejścia na wszystkie wydarzenia. Ilość karnetów jest limitowana.

Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/tscxkw

Z pozdrowieniami

Przemek Lewandowski – Spiritus Movens

Fundacja Brzeźnica

kontakt: [email protected]

(r)

mapka, fot. – materiały organizatora

Poprzedni artykułAktywna Wielkanoc
Następny artykułSMS. Anna Zięba z zespołem – koncert utworów Agnieszki Osieckiej


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj