Wzmocnienie ochrony siedlisk i gatunków chronionych Międzyodrza poprzez optymalizację warunków wodnych oraz czynną ochronę jego naturalnych ekosystemów, to główny cel porozumienia, jakie zostało podpisane 2 kwietnia w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.
Porozumienie między Województwem Zachodniopomorskim, Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Szczecinie, Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Szczecinie oraz Uniwersytetem Szczecińskim dotyczy współpracy przy realizacji projektu pn. „Międzyodrze – zwiększenie skuteczności zrównoważonej ochrony przyrody”. Przewidywanym źródłem dofinansowania projektu jest europejski programu LIFE 2021-2027.
To pierwszy krok do utworzenia Parku Narodowego Dolina Dolnej Odry.
– Bardzo się cieszę, że temat znowu jest żywy. Przypomnę, że 10 lat temu Województwo Zachodniopomorskie planowało wprowadzenie planu ochronnego na tym terenie. Wtedy wystąpiliśmy do programu LIFE o środki na to, żeby zwiększyć ochronę ponad 200 km kanałów, które powstały jako dzieło człowieka, lecz z czasem zostały przejęte przez naturę. Natura się tam świetnie rozwinęła, ale ten obszar stepowieje, kanały zarastają i coraz mniej wody gromadzi się na całym Międzyodrzu – mówi marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Obszar Doliny Dolnej Odry jest obszarem bardzo cennym przyrodniczo pod względem flory i fauny, wymaga jednak ochrony. Najważniejsze jest przywrócenie swobodnego przepływu wód, a ochrona tego obszaru to korzyść dla mieszkańców nie tylko Szczecina, ale i regionu. Odpowiednio ukierunkowana rewitalizacja pozwoli ożywić rybactwo, żeglugę i turystykę. Dodatkową wartością jest wzmocnienie ochrony przeciwpowodziowej.
(m)
fot. – źródła: Biuro Prasowe UMWZ, FB OGeblewicz
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!