Stargard na niebiesko – rok w rok

0

Raz w roku, w kwietniu, na ulicach naszego miasta można zobaczyć wyjątkowy marsz. Jego uczestników wyróżniają ubrania i gadżety we wszystkich odcieniach niebieskiego. W ten sposób stargardzianie wspierają osoby w spektrum autyzmu. Termin nie jest przypadkowy. Kwiecień to Miesiąc Wiedzy o Autyzmie – coroczna okazja do zdobycia i przekazania ważnych informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć drugiego człowieka i jego spojrzenie na świat. Frekwencja była rekordowa. W niebieskim pochodzie poszło 800 osób.

– Każdy człowiek jest wartościowy i każdy ma coś do zaoferowania. Prawdziwy tłum na marszu to powód do ogromnej radości. Wspieramy osoby w spektrum autyzmu, a także wszystkich ludzi z niepełnosprawnościami, ich terapeutów, opiekunów, rodziców i przyjaciół. Chcemy im pomagać, ale przede wszystkim rozumieć sposób, w jaki patrzą na świat. To osoby o ogromnym potencjale, wielu umiejętnościach i talentach, którymi wzbogacają naszą lokalną społeczność. Bardzo ważne, żeby czuły się u nas doceniane i miały możliwości szerokiego rozwoju – mówi prezydent Rafał Zając.

Do wyjątkowego pochodu dołączyły przedszkolaki, uczniowie stargardzkich szkół, dorośli i seniorzy. Balony, plakaty, własnoręcznie wykonane ozdoby –niebieski zapanował w centrum miasta. Tradycyjnie uczestnicy marszu przeszli ul. S. Wyszyńskiego i S. Czarnieckiego do Teatru Letniego w parku Chrobrego.

Kolejnym zwyczajem jest organizacja tzw. cichego wydarzenia, czyli pozbawionego bodźców (np. głośnej muzyki i świateł), które mogą przeszkadzać jego uczestnikom. Z takim rozwiązaniem spotykamy się także na co dzień – m.in. w niektórych centrach handlowych i supermarketach. Tutaj można przeczytać więcej o tzw. cichych godzinach i sprawdzić na mapie obiekty, które stosują takie metody wsparcia osób o szczególnych potrzebach.

Organizatorem corocznego marszu w naszym mieście jest stargardzki oddział Krajowego Towarzystwa Autyzmu, który prowadzi doskonale znany Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy. Tam pod okiem doświadczonych terapeutów dzieci i młodzież w spektrum autyzmu spędzają wartościowy czas na nauce i zabawie. Innym ważnym działaniem KTA jest prowadzenie mieszkania wspomaganego, w którym stargardzianie uczą się samodzielności. Warto obserwować facebookowy profil OREW. Zwłaszcza w kwietniu można tam znaleźć mnóstwo wiedzy na temat spektrum autyzmu. Poza tym, w ośrodku naprawdę dużo dzieje się przez cały rok.

(m)

fot. UM w Stargardzie

Poprzedni artykułMłodzieżowy Delegat RP do ONZ. Może Ty nim będziesz?
Następny artykułNagrody dla młodych anglistów – rozdane


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj