Wybory samorządowe 2024. Wybierz swoje władze

0

W niedzielę (7.04.) w całym kraju odbędą się wybory samorządowe. Polacy wybiorą radnych rad miejskich i powiatu, sejmików wojewódzkich, a także wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Stargardzianie będą głosować w 34 komisjach wyborczych od 7:00 do 21:00.

Warto przypomnieć sobie zasady i zapoznać się z ewentualnymi zmianami. Udział w wyborach samorządowych to ważna sprawa. Przedstawiciele władz samorządowych są najbliżej naszych codziennych spraw i bezpośrednio wpływają na otoczenie, w którym żyjemy.

Głosowanie w wyborach do jednostek samorządu terytorialnego odbywa się wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Mieszkańcy mogą głosować pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców. Każdy głosuje w obwodzie głosowania właściwym dla miejsca stałego zamieszkania, za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych

  1. Głosowanie w miejscu stałego zamieszkania

W stałym obwodzie głosowania zostanie ujęty:

– wyborca zameldowany na pobyt stały, który nie składał wniosku o zmianę miejsca głosowania oraz

– wyborca ujęty na własny wniosek w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

  1. Obywatele Unii Europejskiej niebędący obywatelami polskimi oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej mogą głosować w wyborach do rady miejskiej (rady gminy) oraz w wyborach prezydenta miasta (wójta gminy) pod warunkiem, że są ujęci w stałym obwodzie głosowania w Centralnym Rejestrze Wyborców.

Gdzie głosować? Są zmiany

Zmianie uległy siedziby niektórych obwodowych komisji wyborczych. Wyborcy, którzy dotychczas głosowali w wymienionych lokalach, teraz w celu głosowania udadzą się w inne miejsce:

OKW Nr 18: była Szkoła Podstawowa nr 3 ul. B. Limanowskiego 7-9 à jest Środowiskowy Dom Samopomocy, ul. Brzozowa 26;

OKW Nr 32: był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. Armii Krajowej 1 (budynek szkoły podstawowej) à jest Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1, ul. J. Twardowskiego 2 (budynek nowego przedszkola).

Na grafikach poniżej znajdują się tabele ze wszystkimi numerami i granicami obwodów głosowania. Żeby je powiększyć, wystarczy kliknąć lub pobrać na swoje urządzenie.

Osoby z niepełnosprawnościami oraz mające problemy z poruszaniem się mogą w dniu wyborów skorzystać z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Szczegóły tutaj.

(m)

grafika: gov.pl

Poprzedni artykułNagrody dla młodych anglistów – rozdane
Następny artykułJazz Beatles w Piwnicy TPS


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj