Europejski TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ. Zadbać o szczepienia dzieci i dorosłych

0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Stargardzie informuje, iż w dniach 22-26 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. W tym roku ma to szczególne znaczenie, gdyż zbiega się z 50. rocznicą powołania Rozszerzonego Programu Szczepień.

Stało się to z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia  (WHO) w 1974 roku, której celem jest zapewnienie każdemu dziecku, niezależnie od miejsca zamieszkania i statusu społeczno-ekonomicznego, sprawiedliwego dostępu do szczepień.

Ideą tych wydarzeń jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień ochronnych oraz wskazanie ich roli w ochronie zdrowia i życia osób w każdym wieku. Jednocześnie jest to dobra okazja, aby podkreślić potrzebę osiągnięcia wysokiego i równomiernego poziomu wyszczepienia w każdej grupie społecznej, celem ograniczenia występowania chorób zakaźnych.

Szczepienia ochronne to najskuteczniejszy i najbardziej efektywny sposób zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Zapewniając odporność, chronią nas przed ich groźnymi skutkami. Szczepiąc siebie i swoich bliskich, chronimy przed ciężkimi zachorowaniami także te osoby, których nie można zaszczepić z przyczyn medycznych. Jest to jedna z najbezpieczniejszych, najbardziej opłacalnych i skutecznych metod profilaktyki chorób zakaźnych w zakresie zdrowia publicznego, w celu utrzymania stabilnej sytuacji epidemiologicznej w kraju.

Szczepienia dorosłych, kobiet w ciąży oraz osób starszych są tak samo ważne, jak szczepienia dzieci. W przypadku wielu chorób zakaźnych nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowania i ciężkie powikłania w większym stopniu niż dzieci, a prawdopodobieństwo zgonu w przebiegu choroby, której można zapobiegać drogą szczepień, jest 100-krotnie większe niż u dzieci.

Dzięki szczepieniom dzieci zyskują bezpieczne dzieciństwo, a dorośli szansę na dłuższe życie.

Z okazji Europejskiego Tygodnia Szczepień, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Stargardzie przy ul. Czarnieckiego 34 (od strony banku) zaprasza do swojego stoiska. Można tam zapoznać się z informacjami dotyczącymi szczepień ochronnych w każdej grupie wiekowej.

(r)

fot. https://www.gov.pl/web/psse-stargard/europejski-tydzien-szczepien-2024—stoisko-informacyjne-psse-stargard

Poprzedni artykułSKM – pamiętaj o przedłużeniu
Następny artykułMiędzynarodowy Dzień Inwalidów. „Wspierajcie się nawzajem”


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj