Bridgestone zainwestuje 36 mln euro w inteligentne fabryki

0

Inwestycja przyczyni się do kontynuacji procesu cyfryzacji produkcji Bridgestone EMEA. Przekształconych zostanie osiem europejskich zakładów w Polsce (w tym w Stargardzie), na Węgrzech, w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji. Inwestycja rozpocznie się w 2019 r. i potrwa 4 lata.

Bridgestone ogłosił, że zamierza zainwestować 36 mln euro w cyfryzację działalności produkcyjnej i stworzyć inteligentne fabryki przyszłości. Począwszy od 2019 roku, projekt umożliwi Bridgestone’owi szybsze i bardziej elastyczne reagowanie na zmieniające się potrzeby klientów, zmniejszy zużycie energii i zminimalizuje koszty produkcji.

„Inteligentna Energia”

W ramach projektu cały proces produkcyjny – od wytwarzania półproduktów poprzez dostawy energii, konserwację, monitorowanie produkcji po planowanie produkcji – ulegnie przekształceniu w ośmiu europejskich zakładach: w Polsce, na Węgrzech, w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji. Zmiany te, zgodne z wprowadzaniem w Unii Europejskiej gospodarki zamkniętego obiegu, pozwolą na oszczędność energii, zwiększenie wydajności, efektywnego wykorzystania surowców i uproszczenie procesów.

Pierwsza z wdrażanych inwestycji o nazwie „Inteligentna Energia” zoptymalizuje zużycie energii przez zakłady oraz koszty energii, co pozwoli na uzyskanie oszczędności, w tym zakresie rzędu 10 proc. System „Inteligentnej Energii” stworzy powiązanie pomiędzy planami produkcyjnymi i zużyciem energii, a ich modelowanie zoptymalizuje zapotrzebowanie na energię przy produkcji opon.

Cyfryzacja wpłynie na projektowanie nowych i ulepszonych modeli opon

Cyfryzacja umożliwi przechowywanie, analizę i wykorzystanie danych pochodzących z produkcji opon przez inżynierów Bridgestone’a z różnych zakładów zarówno w Rzymie, jak i w Tokio, i tym samym przyczyni się do projektowania nowych i ulepszonych modeli opon.

Cyfryzacja wpłynie również na poprawę wydajności produkcji fabryki Bridgestone poprzez umożliwienie inteligentnej konserwacji obiektów na terenie zakładów. Do analizy danych i prognozowania potencjalnych awarii maszyn wykorzystywana będzie sztuczna inteligencja. System będzie mierzył i analizował kluczowe parametry maszyn za pomocą czujników i automatycznie sugerował konserwację w celu uniknięcia kosztownych usterek. Ten nowy proces wesprze również optymalizację planowania cykli konserwacji.

Sprawniejsze wykorzystanie surowców, uproszczone procesy logistyczne

Inwestycja w inteligentne fabryki usprawni wykorzystanie surowców niezbędnych do produkcji opon. Dane na temat wydajności produkcji będą przesyłane do bazy danych w chmurze, gdzie specjalnie zaprojektowany algorytm będzie szukał powiązań pomiędzy parametrami produkcyjnymi a właściwościami produkowanych opon. Wyniki zostaną automatycznie przekazane zespołom na miejscu, które następnie będą mogły natychmiast podjąć działania i znacznie zredukować liczbę odrzutów produkcyjnych.

Znacznie uproszczone zostaną procesy logistyczne w zakładach Bridgestone. Wprowadzenie technologii inteligentnych materiałów będzie oznaczać, że specjaliści z zakładów będą mogli w sposób cyfrowy śledzić i zarządzać ścieżką obiegu przygotowanych materiałów i półproduktów w zakładzie. Znacząco uprości to planowanie produkcji i procesy administracyjne, od mieszania materiałów po magazynowanie.

Lepiej optymalizować proces produkcyjny

Inwestycja o wartości 36 mln euro jest następstwem sukcesu wcześniejszych inicjatyw Bridgestone’a, mających na celu cyfryzację procesu produkcji opon, takich jak zastosowanie systemu Examation. Jest to oparta na sztucznej inteligencji technologia produkcji o wysokiej wydajności firmy Bridgestone, która mierzy i sprawdza parametry jakościowe opon w 480 punktach – gromadząc 700 MB danych na oponę.

Inwestycjom będzie towarzyszyło szkolenie praktyczne operatorów instalacji, w celu osiągnięcia najwyższej jakości obsługi najnowszych technologii cyfrowych i zmaksymalizowania potencjału inwestycji. Pulpity nawigacyjne i analizy danych, dostarczone przez inteligentną fabrykę, pozwolą im lepiej kontrolować i optymalizować proces produkcyjny, a ostatecznie przyczynią się do większej autonomii i zadowolenia z pracy.

Pilotaż programu Smart Factory w Stargardzie

Adolfo Llorens, wiceprezes ds. produkcji w Bridgestone EMEA, powiedział: -Projekt inwestycyjny Smart Factory będzie miał duży wpływ na Bridgestone EMEA w przyszłości. Nasze procesy nie tylko staną się bardziej wydajne i zrównoważone, ale także doprowadzą do powstania lepszych produktów. Na przykład, w maszynach cyfrowych będziemy stosować algorytmy sprawdzające parametry jakościowe produkowanych opon w celu poprawy równego poziomu jakości o 15 proc. Naprawdę nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, jak ten projekt będzie się rozwijał przez następne cztery lata.

Z kolei Piotr Kozłowski, dyrektor zarządzający Bridgestone Stargard, stwierdził: – Bridgestone Stargard jest jednym z najnowocześniejszych zakładów koncernu w Europie. Fabryka była wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana, dzięki czemu dysponuje bardzo nowoczesnym wyposażeniem i wykwalifikowaną kadrą. Z tego powodu zarząd firmy zdecydował o przeprowadzeniu pilotażu programu Smart Factory w Stargardzie. W ramach projektu przetestowano wiele nowych rozwiązań, które obecnie będą wdrażane w kolejnych zakładach.

(r)

Poprzedni artykułKino na Leżakach – sierpień 2019
Następny artykułTurystka z Niemiec skutecznie reanimowała Polaka


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj