„Zabierz głos, bo go stracisz” – idź na wybory w imię wartości, które są dla Ciebie ważne

0

13 października zdecydujemy, w jakim kraju będziemy żyć. Ruszyła ponadpartyjna kampania społeczna Fundacji im. Stefana Batorego, która od 2006 roku motywuje obywateli i obywatelki, aby poszli na wybory. Nasz głos to fundament demokracji. Nie traćmy go. Głosując, decydujemy o tym, jaką twarz będzie miała Polska i w jakim kierunku będzie zmierzała. Głosujmy – jeśli chcemy zachować świat swoich wartości!

Kampania społeczna pod hasłem „Zabierz głos, bo go stracisz” ma charakter profrekwencyjny. Opowiada się za demokracją, której podstawą jest głos obywateli. Nie idąc na wybory, tracimy ten głos.

Niejedna osoba może zakładać, że jeden nieoddany głos nie ma znaczenia. Tymczasem w wyborach różnica bywa minimalna. W takich sytuacjach to pojedyncze głosy rozstrzygają, która opcja zwycięża. Jak będzie tym razem? Czyj głos rozstrzygnie o wyniku?

– Wielu wyborców zatrzymuje w domach przekonanie, że ich pojedynczy głos niewiele może zmienić. To typowy dylemat działania zbiorowego – znaczenie pojedynczych nieobecności można zauważyć dopiero w skali całego kraju. Łączna liczba głosujących w ostatnich wyborach parlamentarnych – ponad 15 milionów – robi przytłaczające wrażenie, w którym pojedyncze głosy wydają się ginąć. Ale wystarczy przypomnieć, że o samodzielnej większości dla PiS, o tym, jak wyglądała polska polityka w ostatniej kadencji, zadecydowały ułamki procenta tej ogromnej liczby. W 2015 roku ok. 70 tysięcy głosów pozwoliłoby lewicowej koalicji wejść do Sejmu – to mniej niż pół procenta oddanych wtedy głosów. Gdyby partia KORWiN zdobyła ok. 40 tysięcy głosów więcej, również miałaby swoich posłów – to mniej niż ćwierć procenta głosujących. Jeszcze mniejsze liczby głosów decydują o podziale mandatów poselskich w okręgach wyborczych – mówi dr Adam Gendźwił, ekspert Fundacji im. Stefana Batorego.

Elementem kampanii „Zabierz głos, bo go stracisz” jest wspólna akcja mistrzów fotografii – Jacka Kołodziejskiego, Zuzy Krajewskiej, Chrisa Niedenthala
i Tadeusza Rolke. Wybitni fotografowie z różnych pokoleń i o różnych doświadczeniach sportretowali autorytety i znane osobowości ze świata filmu, sztuki i mediów, by zmotywować jeszcze więcej Polek i Polaków do udziału w wyborach.

Akcję swoimi twarzami na zdjęciach wsparli: profesor Adam Strzembosz i uczestniczka powstania warszawskiego Wanda Traczyk-Stawska, a także  – Dawid Podsiadło, Julia Wieniawa, Anita Sokołowska, Max Cegielski, Mateusz Damięcki, Krzysztof Zalewski, Rafał Masny i wielu innych, którzy apelują na swoich profilach społecznościowych, by nie rezygnować ze swojego głosu. Zdjęcia łączy jednolita grafika – czerwony kwadrat symbolizujący miejsce na nasz wyborczy głos oraz hasło kampanii „Zabierz głos, bo go stracisz”.

Więcej na: https://twojglosmamoc.pl/zabierzglos/

oprac. bk, źródło: Fundacja im. Stefana Batorego

zdjęcia:

1. Adam Strzembosz fot. Chris Niedenthal

2. Anita Sokołowska fot. Jacek Kołodziejski

3. Areta Szpura fot. Jacek Kołodziejski

4. Dawid Podsiadło fot.Jacek Kołodziejski

5. Eliza Rycembel fot. Jacek Kołodziejski

6. Hubert Urbański fot. Tadeusz Rolke

7. Julia Wieniawa fot. Tadeusz Rolke

8. Karolina Bruchnicka fot. Chris Niedenthal

9. Kasia Sokołowska fot. Zuza Krajewska

10. Krzysztof Jankowski fot. Chris Niedenthal

11. Krzysztof Zalewski fot. Jacek Kołodziejski

12. Max Cegielski fot. Zuza Krajewska

13. Piotr Kędzierski fot. Zuza Krajewska

14. Rafał Masny fot. Jacek Kołodziejski

15. Wanda Stawska fot. Chris Niedenthal

16. Zosia Zborowska fot. Chris Niedenthal

Poprzedni artykułWojciech Mann gościem kina SCK
Następny artykułTaksówki z pierwszą pomocą – niedługo na ulicach


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj