Akcja żandarmerii wojskowej przy Słowackiego. W centrum działań – posiadanie i handel narkotykami

6

Funkcjonariusze z bronią, pomoc wyszkolonego psa, głuche odgłosy, zatrzymania – to wszystko działo się niedawno w jednym z bloków przy ul. Słowackiego w Stargardzie, wokół którego zaparkowały pojazdy ŻW.

O działaniach tych poinformował nas czytelnik, obserwujący je z okna mieszkania w sąsiednim budynku. Widział też, jak żandarmi prowadzą dwie osoby, a później jeszcze jedną. Akcję zabezpieczał radiowóz policyjny. Przy budynku, od podwórza, stał samochód z klatką dla psa.

Tego dnia pojazdy żandarmerii były widoczne też w innych miejscach miasta, m.in. przy os. Hallera i na ul. Pogodnej.

Chcieliśmy dowiedzieć się, czego dotyczyła ta akcja. O informacje pytaliśmy w stargardzkiej komendzie policji. Przekierowano nas do Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Ostatecznie okazało się, że organem właściwym dla tej sprawy jest Wydział do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.

Informacji udzielił nam jej rzecznik prasowy Łukasz Wawrzyniak

4 czerwca br. Wydział do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, na podstawie materiałów zgromadzonych przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, wszczął śledztwo w sprawie wprowadzania do obrotu w okresie od stycznia 2020 r. do czerwca 2020 r. w Stargardzie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, i kokainy przez ustalone osoby, tj. o przestępstwo z art. 56 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Wszczęcie tego śledztwa poprzedzone zostało – realizowanymi w trybie art. 308 kpk – czynnościami wykonywanymi przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, w postaci przeszukań miejsc zamieszkania i zatrzymania osób podejrzewanych o udział w handlu narkotykami

W toku śledztwa wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec 4 osób. Podejrzanym zarzucono popełnienie przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych (tj. art. 56 ust. 3 cyt. ustawy zagrożonego karą pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12) oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających (tj. art. 62 ust. 2 cyt. ustawy zagrożonego karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności).

– Wobec jednej osoby Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto zastosował na wniosek tut. prokuratury środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – informuje rzecznik prasowy Łukasz Wawrzyniak. – Wobec kolejnych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, dozoru przełożonego wojskowego oraz poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Bożena Kuszela

fot. Maciej Kuszela

Poprzedni artykułPółnocna jezdnia DK10 na węźle drogowym Szczecin Kijewo zostanie dokończona
Następny artykułBłękitni Stargard. Obudzili się za późno


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

6 KOMENTARZE

  1. Nie rozumie tego, ŻW wykonuje czynności procesowe w stosunku do cywili? A policja zabezpiecza? Chyba tu jest coś nie tak. Raczej odwrotnie powinno być. Chyba że to były czynnosci w stosunku do żołnierzy. Nie bardzo wiem kto i dał takie uprawnienia i na jakiej podstawie prawnej. Chyba od tego jest policja nie wojsko.

      • Niestety w artykule nie ma słowa o wykonywanym zawodzie podejrzanych. Można się domyślić, że żołnierze, PONIEWAŻ wkroczyła ŻW, a nie odwrotnie. Nie konfabuluj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj