Funkcjonariusze z bronią, pomoc wyszkolonego psa, głuche odgłosy, zatrzymania – to wszystko działo się niedawno w jednym z bloków przy ul. Słowackiego w Stargardzie, wokół którego zaparkowały pojazdy ŻW.
O działaniach tych poinformował nas czytelnik, obserwujący je z okna mieszkania w sąsiednim budynku. Widział też, jak żandarmi prowadzą dwie osoby, a później jeszcze jedną. Akcję zabezpieczał radiowóz policyjny. Przy budynku, od podwórza, stał samochód z klatką dla psa.
Tego dnia pojazdy żandarmerii były widoczne też w innych miejscach miasta, m.in. przy os. Hallera i na ul. Pogodnej.
Chcieliśmy dowiedzieć się, czego dotyczyła ta akcja. O informacje pytaliśmy w stargardzkiej komendzie policji. Przekierowano nas do Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Ostatecznie okazało się, że organem właściwym dla tej sprawy jest Wydział do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu.
Informacji udzielił nam jej rzecznik prasowy Łukasz Wawrzyniak
4 czerwca br. Wydział do Spraw Wojskowych w Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu, na podstawie materiałów zgromadzonych przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, wszczął śledztwo w sprawie wprowadzania do obrotu w okresie od stycznia 2020 r. do czerwca 2020 r. w Stargardzie znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych w postaci marihuany, i kokainy przez ustalone osoby, tj. o przestępstwo z art. 56 ust. 3 Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Wszczęcie tego śledztwa poprzedzone zostało – realizowanymi w trybie art. 308 kpk – czynnościami wykonywanymi przez Oddział Żandarmerii Wojskowej w Szczecinie, w postaci przeszukań miejsc zamieszkania i zatrzymania osób podejrzewanych o udział w handlu narkotykami
W toku śledztwa wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów wobec 4 osób. Podejrzanym zarzucono popełnienie przestępstw z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w tym wprowadzenia do obrotu znacznych ilości środków odurzających i psychotropowych (tj. art. 56 ust. 3 cyt. ustawy zagrożonego karą pozbawienia wolności od lat 2 do lat 12) oraz posiadania znacznych ilości środków odurzających (tj. art. 62 ust. 2 cyt. ustawy zagrożonego karą pozbawienia wolności od 1 roku do 10 lat pozbawienia wolności).
– Wobec jednej osoby Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto zastosował na wniosek tut. prokuratury środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy – informuje rzecznik prasowy Łukasz Wawrzyniak. – Wobec kolejnych osób zastosowano wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru policji, dozoru przełożonego wojskowego oraz poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.
Bożena Kuszela
fot. Maciej Kuszela
Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!