Zasłużeni dla Stargardu – Antoni Jasiewicz i Adam Kisio. „Ważne jest budowanie w zgodzie”

0

Antoni Jasiewicz – żołnierz Armii Krajowej oraz Adam Kisio – nauczyciel i samorządowiec otrzymali medale Zasłużony dla Miasta Stargardu. Odznaczenie zostało nadane przez radnych stargardzkiej rady miejskiej. Obaj uhonorowani przyjęli je z rąk prezydenta Rafała Zająca.

– Gratuluję tych wyróżnień i dziękuję za wkład obu Panów w budowanie – niemalże od nowa – Stargardu na ziemi pozyskanej. My, mieszkańcy miasta, jesteśmy wdzięczni za ich cały trud i poświęcenie. Ten medal jest nadawany dla uhonorowania, ale również po to, by wzorzec Antoniego Jasiewicza i Adama Kisio jasno świecił. Takie postawy – pełne godności i szacunku dla drugiego człowieka – powinny być dostrzegane nie tylko w Stargardzie, ale także szerzej. Na przykładzie Panów widzimy, jak ważne jest budowanie w zgodzie najpierw własnej rodziny, a później swojej małej ojczyzny. Te wartości muszą być przekazywane młodym pokoleniom. Dziękujemy za właśnie takie postawy i za wkład w budowanie Stargardu po pożodze II wojny światowej – mówił prezydent Rafał Zając.

Antoni Jasiewicz pochodzi z leżącej na Kresach miejscowości Dwojlińce (dziś należącej do Litwy). W 1941 r. zaangażował się w działalność konspiracyjną podczas sowieckiej okupacji Wileńszczyzny. Dwa lata później wstąpił do Armii Krajowej. Do zakończenia II wojny światowej walczył zarówno z niemieckim, jak i sowieckim okupantem. W 1945 r. przybrał nazwisko Adam Jasiński – zmienioną tożsamością posługiwał się aż do 1956 r. Antoni Jasiewicz przybył do Stargardu w 1949 r. W 2005 r. został awansowany przez Ministra Obrony Narodowej z porucznika na kapitana. W wolnej Polsce przez wiele lat inicjował działania upamiętniające żołnierzy niezłomnych, w tym również edukował najmłodsze pokolenia w duchu patriotyzmu.

Adam Kisio urodził się w Radomiu. Już w wieku 9 lat przyjechał do Stargardu w ramach akcji przesiedleńczej. W 1954 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej nr 1. Wykładał matematykę, ciesząc się dużym szacunkiem i sympatią wśród uczniów. Adam Kisio przepracował łącznie w kilku szkołach prawie 44 lata, przekazując wiedzę wielu pokoleniom stargardzian. Jednocześnie dał się poznać jako skuteczny samorządowiec – najpierw radny, później przewodniczący Rady Miejskiej w Stargardzie, a także przewodniczący Komisji Społecznej RM. Jego praca i zaangażowanie przyczyniły się do rozwoju Stargardu. Adam Kisio realizował swoje obowiązki z dużą pasją, okazując wsparcie i pomoc mieszkańcom.

Do tej pory medal Zasłużony dla Miasta Stargardu otrzymali:

 1. Ks. Edmund Malich
 2. Zbigniew Petri
 3. Edward Olszewski
 4. Stanisław Preiss
 5. Ks. Prałat Henryk Ozga
 6. Kazimierz Nowicki
 7. Marek Jasiński
 8. Władysław Wojtakajtis
 9. Andrzej Korzeb
 10. Maria Lisowska
 11. Sławomir Pajor

(r), fot. – źródło: UM w Stargardzie

Poprzedni artykuł49. Błękitna Wstęga Jeziora Miedwie
Następny artykułZakończenie roku szkolnego w ZS nr 5 w Stargardzie


Zanim dodasz komentarz – zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj